MENÜ

Tadım Sahne

Kategori : Markalı İçerik
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Tadım Ajans(lar) : Nokta Wavemaker Türkiye

Pazarlama Hedefi: Tadım, 1971 senesinden beri keyif anlarını sahipleniyordu. Günümüzdeki hayat koşulları bu keyif anlarını değerlendirmeyi zorlaştırınca Tadım, bu durumun önüne geçebilmek için 2017'de Türkiye’nin ilk canlı interaktif dijital konser serisi #TadımSahne'yi başlattı. Sevilen sanatçılarla keyif anlarını tüketicinin ayağına gerçek zamanlı olarak getirdi. 2018'de de amaç markanın “keyif anlarının vazgeçilmez eşlikçisi” algısını 7’den 77’ye interaktif dijital konser serisi ile güçlendirmekti.

Kampanyanın Amacı: Türkiye’nin popüler sanatçılarını, Internet kullanıcıları ile Tadım Sahne konseptinde canlı yayınla buluşturarak hedef kitlede marka bilinirliğini güçlendirmek, farkındalık yaratmak. Aynı zamanda canlı yayını birden fazla yayıncı üzerinden gerçekleştirerek kullanıcıların internet deneyimini bozmadan konser deneyimini yaşatmak.

Yaratıcı Strateji: Hedef kitlesinin mekan bağımsız konsere gerçek zamanlı eşlik edip dahil olabileceği, sosyal medyanın merkezi olduğu, bir mekanizma oluşturuldu. Dijitalde gerçekleşen bu aktivasyonu fiziksel bir konser deneyimi ile eş değer hale getirildi. İstek parçaları sosyal medyadan #TadımSahne hashtagi ile toplandı. 2016'daki Tadım Sahne konserlerinde seyirci yokken 2017'de interaktifliği bir adım öteye taşındı. Sosyal medya yarışma kurgusu ile konserlere sınırlı sayıda izleyici misafir edildi. Ekran başında izleyenlerden şanslı kişileri sanatçıların bir sonraki konserine davet edildi. İzleyiciler Türkiye’de ilk defa fenomenler aracılığı ile Instagram ikili canlı yayın üzerinden de konsere dahil oldu.

Uygulama: İstek parça kurgusu ile interaktifliği sağlayarak gerçek zamanlı olarak hedef kitleyi projeye dahil edildi. Konserler öncesi sosyal medya üzerinden istek parçaları toplandı ve konser sırasında sanatçı istek parçayı söylemeden önce istekte bulunan kişilere isimleri ile hitap ederek mesaj gönderdi. Ek olarak konserlerden önce yaratıcı yarışma kurguları ile sınırlı sayıda kişiyi konsere davet edildi ve sanatçı ile birebir iletişime geçme şansı verildi. Canlı yayın sırasında konseri dijital mecralardan izleyen ve #TadımSahne hashtagi ile paylaşım yapan kişilerden şanslı 2 kişi sanatçılar ile tanışma fırsatı ve konserlerine davet kazandı. Konser sırasında sanatçılar izleyicilerin sosyal medya yorumlarını okuyarak bilgisayar/ekran başındaki izleyicileri bu deneyime dahil etti. Konsere davet edilen fenomen (Yasemin Şefik) her iki konserde de başka bir fenomen ile Instagram üzerinden ikili canlı yayın yaptı. Bu sayede konser deneyiminin mekan bağımsız ev rahatlığında izlenebileceği vurgulandı.

Sonuç: 15 milyonun üzerinde gösterim ile Nokta siteleri üzerinden konserlerin tanıtımı gerçekleştirildi. 1,5 saat süren konserlerde anlık ortalama 40.000 in üzerinde kullanıcıya ulaşıldı. Toplamda her iki konser için 10 milyonun üzerinde izlenme elde edildi. Konserlerin sonunda markanın konuşulma oranını %35 arttırarak Tadım'ın "keyif anlarının vazgeçilmez eşlikçisi algısını" pekiştirdi. Aynı zamanda konserlerin gerçekleştirildiği dönemde, Tadım ürünlerinin satışı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %25 artış gösterdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dbNz3V9fjms&feature=youtu.be