MENÜ

Tatlı Kuplar Nerede?

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Proje Calide

Pazarlama hedefi: Türkiye’de dondurma pazarının en büyük markası olan Algida, 2012 Mayı ayında ev tüketimine yönelik yeni ürünü Carte d’Or Tatlı Kuplar’ın lansmanını yaptı. Amaç bu yeni ürünün süpermarketlerde etkili bir şekilde lansmanını yapmaktı.

Kampanyanın amacı:  Ancak, araştırmalara göre alışveriş yapmak için süpermarkete giden tüketicilerin ortalamada yalnızca %3’ü dondurulmuş ürünler reyonuna gidiyordu. Zaten çok az uğranan bir reyonda yer alan dondurma ise tüketicilerin alışveriş listesinde yer almayan, sonradan sepete eklenen bir ürün. Hedef, tüketicileri hem dondurma reyonuna çekmek, hem de süpermarketin girişinden itibaren alışveriş listelerine Carte d’Or Tatlı Kuplar’ı eklemelerini sağlamaktı.

Hedef kitle: Migros alışverişçi profiline ve ileri teknoloji içeren internet bağlantılı telefon kullanımı oranına bakılarak A-B-C1 SES grubu ana hedef olarak belirlendi.
Migros’a  gelen alışverişçiler eğlenceli bir oyun aracılığıyla Carte d’Or standına çekildiler. Böylece Carte d’Or un 2012 yılındaki en inovatif ürününü görmüş ve alışveriş sepetlerine eklemiş oldular

Yaratıcı strateji: Hedef kitlenin mobil cihaz kullanım alışkanlıkları göz önüne alınarak, Algida dolaplarına çekmek ve yeni ürünümüzden haberdar etmek için konum tabanlı çalışan eğlenceli bir mobil oyun geliştirildi. Bu oyun sayesinde tüketicilerin yeni ürünü promosyonlu bir şekilde test ederken, market rutinlerinin dışında olan ancak ürünümüzün satıldığı market içi noktalara ulaşması temel hedefti.

 Uygulama: Migros alışverişçisinin ileri teknoloji kullanma yüzdesinin yüksek oluşu nedeniyle aktivitede Migros noktaları tercih edildi. Uygulama 3 farklı ilde 5 farklı Migros mağazasında eş zamanlı olarak yapıldı. Mağaza girişinde stand ile karşılanan alışverişçilere oyun anlatıldı.

Migros girişlerinde yer alan QR kodları tarayan tüketiciler, herhangi bir uygulama yüklemeden anında oyuna katıldılar. Mobil cihazlarında açılan ekranda tüketicilerin mağaza içerisindeki lokasyonları eş zamanlı olarak GPS datasını kullanarak gösterildi. Verilen ipuçları ile tüketiciler anlık olarak dondurulmuş ürünler reyonuna yönlendirildi.

Telefonlarındaki mağaza krokisi üzerinden konumlarını takip ederek dondurulmuş ürün reyonuna 45 saniye içerisinde ulaşan tüketicilerin telefonlarına bir şifre geldi. Bu şifre ile ürünü 8,99 TL yerine 3 TL’ye alma şansı yakaladılar.

Migros Club Card entegrasyonu ile indirimler Migros Club Card’a tanımlanarak tüketicilere kasada anında indirimden faydalanma fırsatı sağlandı.

Türkiye’de mağaza içinde ilk kez kullanılan lokasyon tabanlı uygulama sayesinde Carte d’Or Tatlı Kuplar’ın alışverişçilere tanıtılması ve dondurulmuş ürün reyonunun tüketiciler tarafından öğrenilmesi sağlandı.

Sonuç:16-23 Mayıs tarihleri arasında top 5 Migros mağazasında gerçekleştirilen aktivite ile ilgili mağazalarda ürünün ciro dağılımı, bir önceki döneme göre %21 arttı. 

İlgili mağazalarda toplam cironun %38’i Carte d’Or Tatlı Kuplar ürünlerinden gelirken, Mayıs datasına göre ilgili Migros mağazalarında “multipack” dondurma pazarının %65’i Tatlı Kuplar’ın oldu. 

Uygulamanın yapıldığı mağazalarda bir önceki döneme göre %214'lük ciro artışı gerçekleşti. 

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=Gb4tgNseSUg