MENÜ

Tchibo Fırsat Kampanyası

Kategori : Arama Motoru
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Tchibo Ajans(lar) : Iprospect

Pazarlama hedefi: Tchibo’nun genel marka stratejisi doğrultusunda, kampanya gününde indirim algısını güçlendirmeden, bu kampanyaya kadarki süreçte Arama motorundan elde edilen yatırım getirisi oranını x5 katına çıkartmak ve üyelik maliyetini yarıya indirmek.

Kampanyanın amacı: Tek günde arama motorundan elde edilen ROI yı 5 kat artırmak.

Yaratıcı strateji: Search reklamlarında kullanıcının algısını çekebilmek ve aksiyona dönüştürebilmek için script teknolojisi kullanıldı. Countdown reklam modeli %40 indirim özelinde uygulandı.

Gmail Sponsored Promotion (GSP) kullanarak daha önce Tchibo sitesine uğramamış ancak rakip e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmış kişilerden yeni üyelik kazanmaya çalışıldı.

Uygulama: Tek gün boyunca Tchibo markası ile ilgili kelimeleri arama motorunda arayan kullanıcıların tamamına erişim sağlandı. Countdown reklamları sayesinde kullanıcıların tıklama oranları % 35 artış gösterdi. Arama motorundan elde edilen ROI özelinde %7508 artış sağlandı. Üyelik başı maliyetler yaklaşık x4 kat daha düşük seviyeye çekildi.  %40 indirim kampanyası özelinde yazılan geri sayım scripti bu başarının elde edilmesindeki en önemli faktördü ve arama motoru reklamlarında ilk defa bu kampanya özelinde kullanıldı.

Toplam arama motoru pazarlaması bütçesinden %2 lik bir yüzdeye sahip olan ve özel script teknolojisi ile yapılan countdown reklamları, toplam online ciro içerisinde %50 lik bir pay almayı başardı.

Sonuç: Kampanya günü; tek günlük “tchibo” kelimesi aranma hacmi günlük ortalamanın %94 üzerinde gerçekleşti. Kampanya gününe özel aramalar, markanın en çok aranma hacmine sahip olduğu Çarşamba günleri ortalamasının dahi %38 üzerinde seyretti. Arama motoru reklamlarında Tchibo özelinde ilk kez metin reklamı içerisine yerleştirilmiş script teknolojisi ile geri sayım reklamları kullanıldı, reklam metinleri kampanyanın bitiş zamanına göre kalan saatleri otomatik olarak gösterecek şekilde düzenlendi. Diğer iletişim kanallarından sağlanan erişimin online satışa etkisini arttırabilmek amacıyla, ilgili marka kelimelerinin tüm aramaları gün boyu geri sayım reklamları ile sahiplenildi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  www.youtube.com/watch?v=34H54wCfMF4