MENÜ

Teknosa Turuncu Şans

Kategori : Doğrudan Pazarlama
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Teknosa Ajans(lar) : 4129Grey

Pazarlama hedefi: Teknosa, Facebook sayfasındaki fan sayısını arttırarak 1 milyona çıkarmak istedi

Kampanyanın amacı:  Teknosa, Facebook sayfasındaki 1 milyona yaklaşan fanlarıyla eğlenceli biçimde iletişim kurmak

Hedef kitle: Teknosa’nın Facebook sayfası fanları, Facebook kullanıcıları

Yaratıcı strateji: . Bu nedenle bağımlılık yaratan ve eğlenceli yapısıyla kullanıcıların paylaşmaya değer göreceği içeriğe sahip bir Facebook uygulaması yaratıldı.

Uygulama:   Bugüne kadar bazıları şansı tavşan ayağında, kimileri dört yapraklı yoncada, kimileri de kayan bir yıldızda aradı. Bu kampanyada şansın tam adresi Teknosa’nın Facebook sayfası olarak belirlendi. Kullanıcılara her gün 3 rozet çekme hakkı veren bir ‘şans makinesi’ yaratıldı ve ona “Turuncu Şans” adı verildi.

Kullanıcılar uygulamaya girerek günlük rozet çekme haklarını kullandılar. Rozetleri toplayarak her ödüle ait rozet serisini tamamlamaya çalıştılar. Rozet serilerini tamamladıkça, tamamlanan seri hangi ürüne aitse o ürünü kazanmak için çekiliş hakkına sahip oldular. Daha fazla çekiliş hakkı kazanmak için kendilerine ait özel link’i arkadaşlarıyla paylaştılar. Böylece hem kendilerinin hem de arkadaşlarının kazanma şansını artırdılar.

Sonuç: Kullanıcılar, rozet koleksiyonlarını tamamlamak için milyonlarca kez şanslarını denediler. Uygulama o kadar büyük bir ilgi gördü ki, talebi karşılayabilmek için ikinci bir faz başlatıldı.

17 Ekim – 3 Kasım 2012 tarihleri arasında şansın rengini turuncu olarak belirleyen Turuncu Şans kampanyası başlatıldı. İlk fazda toplam 292.435 kullanıcı sayfaya geldi. Bunlardan 225.955 tanesi uygulamayı kullanarak şansını denedi. Kullanıcılar ortalama 3 dakika 50 saniyelerini Turuncu Şans’ta  geçirdi. İlgi ikinci fazda daha da çoğaldı. Kullanıcılar ortalama 3 dakika 55 saniyelerini yine sayfaya ayırdı. 

Kampanyanın tamamı boyunca 2 milyondan fazla rozet toplandı. İlk fazda Teknosa Facebook sayfası 208.254 fan kazanarak 1 milyon hedefine ulaştı. Kampanyanın ikinci fazında 198.998 fan daha kazanıldı. Turuncu Şans ile, belirlenen hedeflerin tümü fazlasıyla aşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://assets.41-29.com/teknosa/turuncusans/behance_turkce.png