MENÜ

The Illusionist

Kategori : Arama Motoru Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Veri Kullanımı
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Hype

Pazarlama hedefi: Satışları, organik (ücretsiz) trafiği, cihaz satışlarını artırmak. İlgili anahtar kelimelerde sıralama almak.

Reklamın hedefleri: Cihaz satışlarını artırmak, ilgili anahtar kelimelerde sıralama almak, organik trafiği artırmak

Hedef kitle: iPhone 12 hakkında araştırma yapan, satın alma yatkınlığı olan kullanıcılar.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Hem satış hem de dijital ekiplerin bir araya gelmesiyle oluşturulan analizler sonucunda sitedeki birçok cihaz ve aksesuar sayfasının önemli bir trafik potansiyeline sahip olduğu fakat bu potansiyelin kullanılamadığı tespit edildi. Bu durumun nedenini anlamak için teknik kontrol ve incelemeler yapılırken 2 ana sebep ortaya çıktı, bunlardan bir tanesi kullanıcıların yaptığı aramaların dönemsel olarak çok hızlı bir değişime uğraması ancak trendi yakalayabilecek kadar hızlı hareket edilememesiydi, bir diğeri ise redesign sürecinde özellikle trafik potansiyeli yüksek, ürün sayfalarının içerik değiştirme alanının kapanmasıydı. Tüm sürece dayanarak çıkarılan yol haritası özelinde bir içerik planı oluşturuldu ve sayfaların kullanıcıların arama terimlerine göre doğru zamanda doğru aramada karşılarına çıkması sağlandı.

Uygulama: En doğru verim ve sonuçlar için en uygun kanalı yani arama motoru sonuçları hedeflendi. Medya yatırımı yapmadan organik olarak siteyi ziyaretleri maksimuma çıkarmak için içerikler dinamik olarak organize edildi. Değiştirilmesi gereken cihazların trafik kırılımlarını Google Analytics ve Search Console datalarını birleştirerek incelenince Apple, Samsung gibi hem arama trendleri hem de satış potansiyeli olan sayfalar ile başlanarak Google Tag Manager üzerinden belirlenen anahtar kelimeler özelinde yazılar eklendi. Bu sayfayı tasarlarken hem akılda kalıcı olması, hem de organik aramalarda sıralama almasını sağlamak için cihazlarla ilgili, SEO uyumlu kelime araştırması yapıldı. İçerikler de değişen trendlere göre siteye uyumlu olarak tasarlandı.

Link: http://www.hype.ist/case/turkcell/the-illusionist/index.html