MENÜ

The Most Targeted Mobile Ad

Kategori : Mobil Kampanyalar
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Garanti Bankası Ajans(lar) : Mobilike Punch

Pazarlama Hedefi: Dijital kanallar giderek müşteri deneyiminin merkezine yerleşiyor.. Müşteriler diğer ihtiyaçları gibi bankacılık işlemlerini de en çabuk ulaşabileceği platformlardan hızlı, kolay bir şekilde yapmak istiyor. Bu doğrultuda öncelik, müşterilerin ihtiyacı olan işlemi hangi kanaldan yapacağını düşünmeden, o an en kolay ulaşabildiği yerden kesintisiz bir deneyim ile gerçekleştirebilmesini sağlamaya verildi.

Kampanyanın amacı: Garanti Bankası mobil bankacılık uygulaması olan Cep Şubesi’nin indirilme adetlerini arttırmak istiyordu. Ama bunu yaparken hedef kitlesine nokta atışı yapmak için alışıla gelmiş yolların dışında bir yol izlemesi gerekiyordu.

Hedef kitle:  Çoğunlukla dijital kanalları kullanan, cep telefonuna uygulama indirmeyi seven, yeniliklere açık, 25-35 yaş arası kitle

Yaratıcı strateji: Projeyi Playstation 4 kampanyası ile birlikte kurgulayarak, özellikle genç müşterilerin dikkatini çekmek, ve sadece Cep Şubesi’ne giriş yaparak çekilişe katılabileceklerini vurgulamak istendi.

Uygulama: Türkiye’nin haber ve finans sektöründe en fazla trafiği olan mobil uygulamalarının bulunduğu bir medya planı hazırlandı. Bu mobil uygulamalarda iOS ve Android işletim sistemi bulunan akıllı telefon kullanıcılarına display banner  gösterimleri yapılmasına karar verildi.

Ama bu bannerın benzerlerinden çok önemli bir farkı vardı. Mobil uygulamalar başka bir mobil uygulamanın cihazın içinde olup olmadığını kontrol edebiliyordu. Tıpkı Facebook’un gerektiğinde Twitter’ı tetiklemesi gibi. Bu özellik ilk defa bir reklam mecrası fikrine dönüştürüldü.

Bannerın olduğu uygulama açıldığında arka planda cihaza “burada Garanti Cep Şubesi var mı?” sorusunu sordu. Eğer Cep Şubesi varsa banner gösterimi yapılmadı. Ama yoksa Cep Şubesi’nin özel teklifi ile beraber banner gösterimi yapıldı. Bannera tıklayanlar App Store ve Google Play’e yönlendirildi ve uygulamayı telefonlarına indirmeleri sağlandı.

Sonuç: Sadece cep telefonunda Garanti Cep Şubesi olmayanlara banner gösterimi yapılması ve tıklama bazında satın alma yapılması sayesinde düşük medya bütçesiyle yüksek geri dönüşler elde edildi. Gösterilen banner’ın download (indirilme) dönüşümü %18 ile bu zamana kadar yapılmış kampanyaların ortalamasının 10 katı bir performans gösterdi. Uygulama, kampanya üzerinden her gün 500 adetin üzerinde indirildi ve birim maliyetler kampanya öncesi dönemin yarısı kadar oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

 www.vimeo.com/84135089