MENÜ

Turkcell TV+ ile Zamanda Yolculuk

Kategori : Rich Media Display Reklamları
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Native Advertising
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Turkcell Superonline Ajans(lar) : BPN İstanbul Onedio

Pazarlama hedefi: Turkcell TV+ ürününün time shift özelliğini anlatmak ve vurgulamak

Kampanyanın amacı:  Eğlenceli bir şekilde fonksiyonu deneyimletmek, sosyal medyada ürünü ve markayı konuşturmak

Hedef kitle: Dijital TV hizmeti satın alan veya alma potansiyeli olan modern, sosyal, dijitalde aktif genç yetişkinler

Yaratıcı strateji: TurkcellTV+ lansman dönemi, Back to the Future günü 21 Ekim’e denk geliyordu. Bu filmin senaryosu itibariyle ürünün en önemli özelliği time shift’i anlatmak için değerli bir fırsattı. Fırsatı değerlendirmek için genç, modern, dijitalde aktif hedef kitlemizin sık sık eğlence için ziyaret ettiği Onedio platformunda özel bir masthead alanı yaratıldı. Alanda DeLorean arabası mouse ile bir zaman barı üzerinde hareket ettirildiğinde Onedio sitesinde değişen içerikler sayesinde zamanda yolculuk yapıldı. İstenen yıla gidildiğinde sitenin tüm görünümü ve içerikleri o yıla ait olarak değişti. Bunun için tam 42 adet retro içerik üretildi. Bir haber ise sabit kalarak Turkcell TV+ ürününün tanıtımını yaptı.

Uygulama: Proje kapsamında Onedio ana sayfadaki masthead alanı rich media içerikli doğal reklam haline getirildi, tüm site içerikleri ise kullanıcı deneyimi ile şekillendi.

Sonuç: Yayın toplam 28 saat boyunca on air kaldı. Yayın süresi boyunca kampanya kapsamında Turkcell TV+ branded içerikler toplamda 1,8 milyon tekil kişi tarafından 8,3 milyon defa görüntülendi. Siteye gelen kullanıcılar Turkcell TV+ eşliğinde 275 bin defa zamanda yolculuk ederek time shift’i deneyimledi. Toplamda 351 bin retro içerik okundu, bu içeriklerde ise ortalamada 5 dakika 6 saniye vakit geçirildi. Böylece, Onedio’da geçmiş dönemde yapılan Superonline branded çalışmalarda geçirilen ortalama sürenin % 66 üstüne çıkıldı. Yayın süresince retro içerikleri tüketen site ziyaretçileri entegre içeriklere 30 bin defa tıklayarak Turkcell TV+ hakkında daha fazla bilgi almak için Turkcell TV+ web sitesini ziyaret etti. Aynı zamanda Turkcell TV+’ın sosyal medya hesaplarında paylaşılarak desteklenen projenin Facebook tarafındaki paylaşım 388 bin tekil kişiye erişti, paylaşılan postta yer alan link ise 590 defa tıklanarak Onedio Back to the Future özel sayfasına yönlendi. Twitter’da proje ile tam 1.185 defa etkileşime geçildi. Uygulama sosyal medya’da hızlı bir şekilde yayıldı ve kullanıcı övgülerini topladı. Proje tam 2,066 defa mentionlandı, Ekşi Sözlük’te bile bu uygulamadan bahsedildi. Yayın boyunca ürün landing page trafiği %8 artarken, Google’da ürün aramaları peak etti ve 2015’in en üst seviyelerini yakaladı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=azanzX0exWc, http://onedio.com/?adtest=bttf