MENÜ

TurkcellConnect: Offline Modda İnternet

Kategori : Ev-Dışı Dijital
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Mobil Marka Destinasyon Siteleri ve Mobil Mikrositeler
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : BPN İstanbul Mobilike

Pazarlama hedefi: İnternet erişiminin ve mobil iletişimin güvenlik nedeniyle sınırlandığı, bu nedenle hayatla olan bağın koptuğu metro yolculukları sırasında kullanıcılara Turkcell Connect üzerinden internet erişimi varmış gibi içerik sağlamaya devam ederek, bir yandan offline lokasyonlara online hizmet sunmak, diğer yandan da markaya ait içerik servisleri için güçlü bir deneyim ve medya kullanımı sağlamak.

Kampanyanın amacı:  Kullanıcılarda Turkcell’in Life Improvement Services (LIS) içerik servisleri hakkında farkındalık/bilinirlik yaratmak ve bu içeriği hayata değer katan bir deneyimle kullanıcılara deneyimleterek, iletişimi yaratıcı bir kullanım üzerinden yapmak.

Hedef kitle: Mobil internet kullanıcıları

Yaratıcı strateji: Güvenlik kaygılarıyla mobil iletişimin sınırlandığı metro istasyonları gibi bazı alanlar mevcut. Rakamlara göre her gün, 3.000.000 kişi İstanbul metrosunu ortalama 23 dakikalık yolculuklarda kullanıyor, bu süre toplamda 1.150.000 saat/güne karşılık geliyor ki; hayata bağlı olmadan geçirmek için uzun bir zaman. Hayata bağlı olmamaya o kadar alışık değiliz ki, internete bağlanamadığımız anların çoğunda ne yapacağımızı şaşırıyoruz ve metro seyahatleri hayattan kopmamıza sebep olarak sıkıcı hale geliyor. Turkcell, bu sınırlamaya, M2 metro güzergahındaki her giriş noktasına BLE beacon’ları gizleyerek çözüm buldu ve metro seyahatlerinde hayata bağlı kalmak için yaratıcı bir çözüm sundu.

Uygulama: M2 metro güzergahındaki her giriş noktasına BLE beacon’ları gizlendi. Uygulamada mobil cihazlarında halihazırda yüklü olan popüler uygulamalar üzerinden metroya giren kullanıcıları proximity’den tanıyan beacon’lar, metro girişlerinde onlara bir push notification ile ulaşarak, kullanıcıları teknik olarak bağlantıda olunamayan anlarda internet kullanımına TurkcellConnect ile devam etmeye davet etti. TurkcellConnect, hem Turkcell’in Life Improvement Services (LIS) içerik hizmetleri/uygulamaları kapsamındaki geniş içerik yelpazesinden hem de üçüncü parti iş ortaklarından popüler haber, eğlence ve sosyal sorumluluk içerikleriyle beslenen bir platform. Saniyeler içinde kullanıcının mobil cihazına yüklendikten sonra, TurkcellConnect tüm metro seyahatleri boyunca tüketebilecekleri zengin bir içerikle kullanıcılara eşlik etti. Metro seyahatinin sonunda istasyondan ayrılma anında ise, beacon’lar kullanıcıya bir push notification daha göndererek onları Turkcell’e ait LIS içerik servislerini deneyimlemeye devam edebilmek için ilgili mobil uygulamaları cihazlarına kalıcı olarak indirmeye ve kullanmaya davet etti.

Sonuç: TurkcellConnect, bir yandan metro yolcuları diğer yandan da kendi içerik servisleri için güçlü bir deneyim ve medya kullanımı sağlamış oldu. Her gün, 71.000’in üzerinde kullanıcı, offline durumdayken TurkcellConnect ile internet bağlantısı kurdu. Her ay, TurkcellConnect kullanıcıları 2.6 milyonun üzerinde haber içeriği okudu, yaklaşık 1.5 milyon futbol videosu izledi, 685.000’in üzerinde şarkı dinledi ve 200 saatlik eğlence içerikli video izledi. Aylık bazda TurkcellConnect beaconları totalde 6 TB’lık içerik sağladılar. İletişim döngüsüne katılan kullanıcıların %82’si servis kullanımını başarıyla tamamladı. TurkcellConnect içerik servislerini deneyimleyen kullanıcıların %23’ü ise içeriği tüketmeye devam edebilmek adına gerekli uygulamayı indirdi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lYvx03AjX7c