MENÜ

Türkiye Kumbarası

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Wanda Digital

Kampanyanın amacı:  Tüm Türkiye’ye Van’da devam eden zorlukları göstermek, kalıcı çözümler için hala desteğe ihtiyaç olduğunu hatırlatmak. Okullarından uzak kalan öğretmenlere barınmaları için yeni bir kampüs ve sonrasında öğrenci burslarına dönüşecek miktarda bağış toplamak.

Hedef Kitle: Van depremi sonrasında tek yürek olmuş tüm Türkiye

Yaratıcı strateji: Tüm Türkiye’nin istediği miktarda bağış yapabilmesini sağlamak için bir platform oluşturduk. http://www.turkiyekumbarasi.com adresi altında açtığımız mikrositede, herkese kolaylık sağlamak için farklı bağış yöntemlerini bir araya topladık.

Uygulama:  Sosyal sorumluluk projemizle, tüm Türkiye’nin uzattığı yardım elini sembolleştirildi: Van için Türkiye Kumbarası!

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde Van için Türkiye Kumbarası projesi hayata geçirildi. Halkın her kesiminden insanın 4 farklı yoldan kolayca bağış yapılabilecek bir platform oluşturuldu: Kullanıcıların sadece tek bir SMS atarak 5 TL bağışta bulunabilmeleri sağlandı. SMS’in yanı sıra, daha yüksek miktarlarda bağışta bulunmak isteyenler için online olarak ve havale ile bağış olanakları da sunuldu. Ayrıca, depremzedeler için ev yaptırmak isteyenler için de aracı olundu. Bağış yapanlar projeyle ilgili gelişmeler hakkında düzenli olarak mobil bilgilendirme mesajları aldılar.

Bu web sitesinde insanların dikkatini afet bölgesine çekecek filmlere yer verildi. Öğretmenevlerinin yapımı, ziyaretçiler tarafından canlı olarak izlenebilmesi sağlandı. Filmlerin ana kahramanları Van’da ayakta kalan, umudun sesi olan öğretmenler oldu. Yaşadıkları sorunları ve ihtiyaçlarını tüm Türkiye’ye kendileri anlattı. Aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü yüzleri kamera karşısına geçerek, Van’a destek çağrısında bulundu. 

Sonuç: 9 Nisan 2012 tarihinde evle birlikte hayallerin ve geleceğin inşa etmeye başlandı. Saydamlık stratejisi doğrultusunda web sitesinden canlı yayına başlandı, takip numaraları sayesinde yardımseverler bağış  yaptıkları evi görebildiler. Web sitesi ile Türkiye Kumbarası iletişimi sınırsız & süresiz olarak herkese ulaştı.

Turkcell’in 5.000.000 TL’lik bağışının üzerine, tüm Türkiye’nin desteğiyle 4.500.000 TL daha eklendi. Toplamda Van için 9.500.000 TL bağış elde edildi!

100 öğretmene barınma imkânı sağlaması hedeflenen, modüler bir yapıya sahip Öğretmen Kampüsü, Türkiye Kumbarası’nda biriken bağışlarla 192 kişi kapasiteye ulaştı.

132 kişi kapasiteli Turkcell Öğrenci Yurdu’nu, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla faaliyete geçti.
100 öğrenciye eğitim bursu sağlandı.

Proje, IPRA Birleşmiş Milletler Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.turkiyekumbarasi.com