MENÜ

Türkiye'nin En Büyük Black Friday Kampanyası

Kategori : Kampanya Etkililiği
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Trendyol Ajans(lar) : Wavemaker Türkiye

Pazarlama hedefi: 2019 yılında bugüne kadar yapılmış en büyük kampanya aktivasyonunu gerçekleştirmek hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Son yıllarda markaların yoğunlaşan Black Friday iletişimlerinden farklılaşmak hem de markayı ve mottolarını tüketiciye ulaştırmak adına medya satın alma süreçlerine ve ses getirecek iletişim planlamalarına aylar öncesinden başlayarak tüketiciye doğru zamanlarda doğru mesajları ulaştırmak hedeflenerek binlerce üründe indirim kampanyası oluşturuldu.
Öncelikle televizyonda hem Roadblock hem de Advertorial ile farklılaşan kullanımları ile tüketicinin dikkatini çekerek her gün değiştirdikleri spot ve alt bant kullanımı ile kampanyaya ait günlük olarak ürün bazında farklılık gösteren indirimler duyuruldu. Radyo spotları DJ Talk’lar ile desteklenerek özellikle araç kullanımının yoğun olduğu saatlerde televizyona ek olarak kullanıldıla. Dijitalde internet sitelerinde büyük indirim için kalan süreyi geri sayım yapan masthead kullanımı yapıldı. 21 Kasım akşamı itibari ile ise her gün değişen indirim ve kurgularlarıyla tüm dijital mecralar domine edildi, 500 farklı influencer kullanımı ile sosyal medyada etkili bir şekilde yer alındı.

Uygulama: Kampanyanın başladığı TV ana haber advertoriallarla duyuruldu. 21-29 Kasım tarihleri arasında yaptıkları tv kullanımlarında hedef kitlelerinin %83’üne spotları en az 1 kere izletildi ve 9.400.000 kişiye erişildi. Her gün materyal değiştirilen kampanya süresince sadece TV'de 35 farklı versiyon kullanıldı. Kampanya süresince seçili kadın ve erkek hedef kitlenin takip ettiği programlarda yapılan advertoriallarda da kampanya detaylarından bahsedildi ve kampanyanın en vurucu indirim oranlarının paylaşıldığı roadblock kullanımı ile de erişimler desteklendi.
Günün indirimli ürünlerini paylaştıkları radyo kullanımlarında her güne özel farklı spotlar kullanıldı ve 91 farklı spotla ilerlendi. Kampanya detaylarından bahsedilen DJ talklar ile de radyo erişimleri desteklendi.
Açıkhava ve sinemada aynı şekilde günlük olarak farklı mesajlar verilerek Türkiye’nin birçok ilinde kampanya mesajları hedef kitlelere ulaştırıldı. 
Sonuç: 10 gün süren iletişim boyunca, Toplamda 6.000.000 alışverişçi, 350 website gösterimi elde ederek 15.000.000 tekil ziyaretçi sayfayı ziyaret etti ve toplamda Efsane Günler iletişiminden 15.000.000.000 görüntülenme elde edildi.
Uygulama 4.000.000 kez indirildi ve toplamda 1.500.000 yeni üye kazanıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

 https://youtu.be/BzF5kz3OqHo