MENÜ

Türkiye'nin İlk Ses Sürüşü

Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Mercedes-Benz Ajans(lar) : Karbonat

Pazarlama hedefi: Mercedes-Benz’in Super Car kategorisinde marka bilinirliğini sağlamak, AMG GT’nin rakipleri arasında öne çıkması amacı ile farkındalık yaratmak ve pazar payına sahip olmak; bu bağlamda hazırlanan Ses Sürüşü konsepti ile hedef kitleyi farklı mecralarda (online/offline) yakalayarak deneyim yaşatmak.

Kampanyanın amacı:  Mercedes-Benz’in Super Car kategorisinde marka bilinirliğini sağlamak, AMG GT’nin rakipleri arasında öne çıkması amacı ile farkındalık yaratmak ve pazar payına sahip olmak; bu bağlamda hazırlanan Ses Sürüşü konsepti ile hedef kitleyi farklı mecralarda (online/offline) yakalayarak deneyim yaşatmak.

Hedef kitle: A+ gelir seviyesi ve otomobil meraklıları

Yaratıcı strateji: Mercedes AMG GT’nin öne çıkartılan özelliklerinden birisi olan motor sesini, Test Sürüşü kavramı ile bir araya getirilerek Türkiye’nin İlk Ses Sürüşü konsepti yaratıldı. Hedef kitleyi farklı mecralarda (online/offline) yakalamak adına radyo, TV, outdoor, banner ve mikro site olmak üzere birçok farklı kanalda, konsept bütünlüğü sağlayacak şekilde iletişim çalışmaları hazırlandı.

Türkiye’nin İlk Ses Sürüşü adı altında başlatılan iletişim çalışması,turkiyeninilksessurusu.com adresinde bulunan mikro site üzerinde bir mini-kurgu ile online ortamda yer aldı. Radyo ve TV spotları ile bu mecralarda da mini bir ses sürüşü deneyimi yaşatılarak, hedef kitle deneyimin tamamı için siteye yönlendirildi.

Uygulama: TV ve radyo kanallarındaki reklam çalışmalarına ek olarak hedeflenen web sitelerinde interaktif/akıllı banner çalışmaları hazırlanarak kullanıcıların ses sürüşü deneyimini kısmi olarak bu banner’lar üzerinden yaşamaları sağlandı. Banner’lar gerek kısmi ses deneyimi, gerekse siteye trafik sağlama konusunda büyük verimlilik ortaya koydu.

Hedef kitleyi online ve yayın kanallarına ek olarak offline mecralarda da yakalayabilmek adına İstanbul’da belirlenen AVM’de açılan Türkiye’nin İlk Ses Sürüşü standlarında üst düzey ses sistemleri ve kulaklıklar ile kullanıcılara ses sürüşü yaşatıldı.

Standlarda ses sürüşüne Occulus Rift entegrasyonu da eklenerek deneyim bir adım ileri taşındı ve kullanıcılara özel anlar yaşatıldı.

Artırılmış gerçeklik (AR - Augmented Reality) teknolojisi kullanılarak bir gözlük yardımıyla ilk defa tüm Mercedes severler AMG GT içinde co-pilot olarak hayal ettikleri arabanın tüm kabiliyetlerini deneyimleyebilecekleri bir sanal yolculuğa çıkmış oldu.

Sonuç: Google Trend for marketers raporuna göre kampanyadan önceki döneme kıyasla Mercedes spor araba ve hız skorlarında ortalama %40 artış sağlandı. 1000 kişinin üzerinde sanal gerçeklik deneyimini yaşatıldı. 10 milyon kişiye sanal yolculuk deneyimi reklamı erişim sağlandı. Bu deneyim ile 2,5 milyon, radyo reklamları ile de 1,5 milyon kişiye erişildi

Kullanılan interaktif banner’lar üzerinden yaklaşık 75.000 tıklama elde edildi. Bu tıklamaların yaklaşık %85’i sadece ses sürüşü deneyimi olarak yansırken, %15’i ise ses sürüşü sonrasında siteye trafik olarak kaydedildi. Interaktif banner’lar üzerinden yaklaşık 65.000 ses sürüşü deneyimi yaşanırken, siteye yaklaşık 10.000 kullanıcılık trafik sağlandı.

Kullanılan interaktif mobil banner’lar üzerinden yaklaşık 10.000 tıklama elde edildi. Bu tıklamalardan yaklaşık %50’si ses sürüşü deneyimi olarak yansırken, %8’i ise ses sürüşü sonrasında siteye trafik olarak kaydedildi. İnteraktif mobil banner’lar üzerinden yaklaşık 5.000 ses sürüşü deneyimi yaşanırken, siteye yaklaşık 1.000 kullanıcılık trafik sağlandı.

Proje süresi boyunca mikro sitenin elde ettiği 300.000 kullanıcı sayısının 0,35%’si interaktif banner’lardan sağlanırken, banner üzerinden elde edilen yaklaşık 70.000 ses sürüşü deneyimi ile mobil kanallarda hedeflerin üzerinde bir başarı sağlandı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: http://www.turkiyeninilksessurusu.com, https://vimeo.com/140066171