MENÜ

Tweet Sende

Kategori : Sosyal Pazarlama
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Turkcell Ajans(lar) : Rabarba

Pazarlama hedefi: Turkcell Akıllı Telefon Festivali kampanyasıyla satışa çıkardığı akıllı telefonları duyurmak ve tanıtmak için internette bir bilinirlik yaratılması gerekiyordu. Bunu yaparken hem TV iletişimiyle aynı çizgide olmalı hem de eğlenceli olunması amaçlandı.

Kampanya amacı: Akıllı telefon kullanmayan kişilere, akıllı telefonun eğlenceli ve renkli dünyasının anlatılması amaçlandı.

Hedef kitle: Akıllı telefon kullanmayan kişiler

Yaratıcı strateji: Bu amaçla, hedef kitleye Twitter üzerinden ‘Elim Sende’ oynatıldı.

Uygulama: Akıllı telefon festivali kapsamındaki telefonları oyunun merkezine koyuldu.  Sonra Mustafa Sandal’ın söylediği kampanya müziğini çalan bir müzik kutusu yapıldı. Ve Twitter üstünden bir yarışma başlatıldı. Yarışmacılar, Twitter Connect ile oyuna dâhil oldu.  #akillimcebimde hashtag'iyle attıkları her tweet ile başka biri tweet atıp aynı telefona dokunana kadar istedikleri telefona dokundular. Oyun her gün müzik kutusunun kurulmasıyla başladı ve müzik durduğunda bitti.  Müzik durduğunda telefonları elinde tutan yarışmacılar, o telefonları kazandı.

Sonuç: Yarışma 5 gün boyunca canlı yayında oynandı. Çok sınırlı bir medya bütçesi olmasına rağmen insanların hediyeleri almak için attıkları tweet’lerle 25.000 kişi “Tweet Sende” oynadı ve 68.000 tweet atıldı. Toplam 271.800 kişiye ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=91kCO1x9dXw