MENÜ

Ülker Dido

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ülker Ajans(lar) : 4129Grey

Pazarlama hedefi: Dido, hedef kitlesi olan öğrencilere yıl boyu sürecek bir iletişim kampanyası ile seslenmek ve bu şekilde marka bağlılığını artırmak istiyordu.

Kampanyanın amacı: Dido’nun öğrenciler arasındaki bilinirliğini arttırmak.

Hedef kitle: Öğrenciler

Yaratıcı strateji: Bu iş için Türk öğrencilerin arkadaşlarıyla birlikte en fazla vakit geçirdiği sosyal ağ olan Facebook kullanıldı. Yılın, öğrenciler için kilit niteliğindeki 3 dönemine nokta atışı biçiminde 3 Facebook projesi yerleştirildi.

Uygulama:

  • Okula Yetiş: Dido’nun kare şeklindeki ürünü Dido Kare için B2S döneminde yayına alınan Okula Yetiş, bir endless runner. Sabah geç kalkıp servisi kaçıran bir öğrencinin “okula yetişme” hikâyesini anlatan oyunda kullanıcılar koşarken engelleri aştı, Dido’ları topladı. Oyunda her kullanıcı, yol üzerine yerleştirilen imler yardımıyla arkadaşlarının kaçıncı metreye kadar koştuğunu görüyordu. Bu yolla sosyallik ve rekabet arttırıldı. Kampanya sonunda en uzun mesafe koşmayı başaran kişiler Dido paketi kazandı.
  • Öğrenci Halleri: Sömestre döneminde yayına giren Öğrenci Halleri’nde Dido’nun, daha ince ve daha uzun çeşidi Dido Cetvel’i tanıtıldı. Süper-zeki, çalışkan, atletik vb. gibi her sınıfta mutlaka bulunan stereotip öğrenciler alındı, bir zamanların popüler oyunu solo-test ile birleştirildi. Kullanıcılar puzzle’ı çözdü, geride bıraktıkları taş sayısına göre, hangi klişe öğrenci tiplemesini temsil ettiğini öğrendi.
  • Hızlı Kalem: Okul tatili sürecinde kullanıma açılan Hızlı Kalem ile, okuldan uzak kalan öğrencilerin hızlarından hiçbir şey kaybetmemesi için onlara idman yapma fırsatı verildi. Oyunda kullanıcı, öğretmen ders anlatırken onu can kulağıyla dinliyor, belirli kelimeleri hatasız ve en hızlı şekilde yazarak not almaya çalışıyordu. Dido Cetvel odaklı bu kampanyamızla yıl boyunca süren iletişim hızlı bir şekilde sonlandırılmış oldu.

Sonuç:

  • Okula Yetiş 32.586 kullanıcı tarafından tam 1.594.632 kez oynandı.
  • Sitede kalma süresi 8 dakikaya ulaşan oyun öncesi Dido hayran sayfasını beğenen 42.000 kişi vardı. Bu sayı oyun sonrası 147.572’ye ulaştı.
  • Öğrenci Halleri 30.039 kişi tarafından 294.822 kez oynandı.
  • Sitede kalma süresi ortalama 3 buçuk dakikaya dayandı. Oyun öncesi 163.194 olan hayran sayısı kampanya ile birlikte 339.829’a yükseldi.
  • Hızlı Kalem’i 21.044 kişi, toplam 68.522 kez oynadı. Sitede kalma süresi ortalama 2 dakikaydı.
  • Kampanya ile birlikte sayfa tam 139.213 yeni hayran kazandı ve böylece Dido’nun toplam fan sayısı 400.000’lere ulaştı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://sub.41-29.com/tr/ulkerdido