MENÜ

UTC Promo Kampanyası DCO

Kategori : Display(Görüntülü) Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Nestlé Ajans(lar) : Mindshare Hogarth

Pazarlama Hedefi: Promo kodu girişlerini maksimum seviyeye çıkarmak.

Reklamın Hedefleri: Kampanya hedefi, Erikli promosyon şişelerinin kapak altındaki kod girişleriyle toplam 6,5 Milyon katılım sayısına ulaşması. Hedef kitlelerin dijitaldeki ayak izlerine göre farklılaşan tercihlerinden yola çıkarak beş segment (promo lovers, trendsetters, auto-enthusiasts, family first ve Erikli users) oluşturuldu ve her segmente özel kişiselleştirilmiş kreatifler ve mesajlarla ulaşıldı. Oluşturulan beş segmentin eğilimleri, dijital tüketim alışkanlıkları ve beğenileri ile yaratılan dinamik kreatif görseller ile kampanya katılımın artırılması hedeflendi.

Hedef Kitle: 20-45 yaş aralığında, aile odaklı, sosyal olarak aktif, orta ve yüksek SES grubunda yer alan, sağlıklı yaşam tarzına sahip, mobilde ve sosyal medyada sıklıkla vakit geçiren kadın ağırlıklı tüketiciler.

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Kullanıcıları daha iyi tanımak için Erikli kullanıcı verisi, offline ve Google arama verisi gibi farklı veri kaynaklarının verileri analiz edildi ve 5 farklı segment oluşturuldu. Erikli kullanıcı datası analiz edilerek Erikli ürün varyantları ve promosyon ödülleri segmentlerle eşleştirildi. (Family first – Erikli damacana + araba, trendsetter – Erikli 1 LT + airpods vb.) Her segmente özel görsel ve teklif içeren 2.000 farklı banner hazırlandı. Segment bazlı geri dönüş oranlarına göre tüm banner yayınlarının gerçek zamanlı optimizasyonu hazırlanan dashboard üzerinden yönetildi.

Uygulama: Segment bazlı teklif içeren görsellerin geri dönüş oranlarına göre yayındaki tüm bannerlar gerçek zamanlı güncellendi. Kod giriş ve medya verilerinin otomatik aktığı dashboard üzerinden kampanya optimize edildi. Bu sayede kod giriş sayısının maksimize edilmesi ve kişi başı birim maliyetinin minimuma indirilmesi hedeflendi. Kampanya başlangıcındaki eylem başı maliyet, DCO ile segment bazlı yapılan kişiselleştirilmiş kreatif yayınlar sonrası 4’te 3 oranında azaldı. Kampanya sonunda ise genel eylem başı maliyet %95 oranında düştü. Bir önceki yıla oranla ise eylem başı maliyet %90 oranında azaldı. 4 ay süren kampanya boyunca her ay sonunda çekiliş gerçekleştirildi. Çekiliş tarihi yaklaştıkça hedef kitlenin kampanya katılım eğiliminin arttığı içgörüsü geçmiş Erikli promosyon kampanyalarından öğrenilmişti. Bu öğreti göz önünde bulundurarak her çekiliş öncesi bir geri sayım çağrısı gerçekleştirildi. Bu sayede her çekiliş öncesi promosyon kod girişi maksimize edildi.

Link: https://youtu.be/zszjGMTIM8E