MENÜ

Vestel Takılabilir Ev Aletleri

Kategori : Marka Farkındalığı ve Konumlandırma
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Vestel Ajans(lar) : Karbonat SEM

Pazarlama hedefi: Vestel beyaz eşya, ankastre ürünler ve küçük ev aletleri için çok önemli olan evlilik sezonunda sıra dışı bir fikirle bilinirlik sağlamak. Kategoride farkındalık yaratarak bunu satışa dönüştürmek.

Yaratıcı strateji: Türkiye’nin her bölgesinde geleneksel bir davranış olan takı takma alışkanlığını merkeze alarak altın, bilezik ve döviz gibi bilinen düğün hediyelerine bir alternatif oluşturmayı planladılar. Bu doğrultuda, “game changer” ürünlerle fonksiyonel faydayı ön planda tutarak kategoride yeni bir alan açıldı. Tüketicilerde merak uyandırmaya ve farkındalık yaratmaya, ürünlerinin adını “Takılabilir Ev Aletleri” olarak belirleyerek başladılar. Dijital medya kanallarını merkeze alarak, konvansiyonel mecralara da yayılan bir medya stratejisiyle ilerlendi. Doğru hedef kitleye direkt mesajların yer aldığı uygulamalarla hedeflemeli medya kullanımı yapıldı.

Uygulama: Vestel ürünlerinin altın görünümünde takıları hazırlandı ve mağazalarımızda satışa sunuldu. Kampanyaya dijital mecralarda yayımlanan bir filmle başlandı. Mecraya özel bannerlar, Instagram’da etkileşim yaratacak içerikler ve hedeflemeli Youtube bumper’lar hazırlandı. Influencerlar ile hedef kitleye özel içerikler üretildi. Onedio kanalında canlı yayınlarda yer alındı. Bu şekilde kampanyayı tüketicileri de oyuna sokacak şekilde interaktif bir hale getirdiler. Konvansiyonel mecralarda, mağaza içi POP çalışmalar ile açıkhava, dergi ilanı ve radyo uygulamaları yapıldı.

Sonuç: Kampanya, tüm mecralarda düşük bir bütçeye sahip medya harcamasıyla uzun süre konuşuldu. Gazetelere ve dijital yayınlara haber oldu. Sosyal medyada yaklaşık 6.000.000 tekil kullanıcıya erişim sağlandı. Kampanya filmi sadece YouTube’da 3.000.000 görüntülenmeye ulaşırken, Influencer videosu Instagram’da 1.000.000 görüntülenme ve 3.000.000 etkileşim elde etti. YouTube içerikleri sayesinde Vestel mağaza ziyaretleri 812 kişiyle rekor kırdı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=aw5B0_9yNFE&feature=youtu.be