MENÜ

VitrA // V-Like

Kategori : Doğrudan Pazarlama
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vitra Ajans(lar) : PING

Pazarlama hedefi: Seramik, banyo ve mutfak ürünlerinin lider markalarının buluştuğu Unicera Seramik Fuarı’nda, sektörün önde gelen ismi VitrA standının rakiplerinden ayrıştırılarak, markanın sektördeki yenilikçi lider konumunun güçlenmesi, bunun da fuar süresince en çok sayıda ziyaretçinin VitrA ürünlerini incelemesini sağlayarak yapılması amaçlandı.

Kampanyanın amacı: Unicera Fuarı’nda VitrA standına gelen ziyaretçi sayısını arttırmak, bunun yanı sıra sosyal medyada da ziyaretçi sayısını arttırmak amaçlandı.

Hedef kitle: VitrA’nın marka değerini iletmek istediği hedef kitlesini fuar boyunca seramik banyo ve mutfak ürünleri, banyo mobilyaları ve ankastre cihazların üretim ve ticaretini yapan 308 firma ve sektördeki yenilikleri takip eden mimar, tasarımcı ve mühendis gibi çok iyi eğitimli, beğeni sahibi ve kısıtlı zamana sahip profesyoneller oluşturuyordu.

Fuarlarda çok fazla marka ve ürünün bir arada olduğu için çoğu ziyaretçinin sosyal çevresine anlatabileceği 3 veya 4 sıradışı ürün/markayı aklında tutabildiği, geri kalan markalar için flyer ve broşürlerden yetersiz şekilde faydalandığı tespit edildi.

Yaratıcı strateji: Edinilen içgörülerle, uygulanın hedef kitlesine:

a)Optimum sürede bütün VitrA ürünlerini rahatlıkla inceleme.

b)Dijital mecrayı ön plana çıkararak etkili ve paylaşılabilir bir fuar tecrübesi yaşatması hedeflendi.

Bu yüzden hem fuarın hızlı temposuna cevap verecek hem de hem de VitrA’nın inovatif yönünün altını çizen bir NFC  sistemi tasarlandı.

Uygulama:  NFC (Near Field Communication) Yakın Alan İletişimi adı verilen ve köprülerdeki KGS sistemlerinde kullanılan bir elektronik iletişim sistemidir. 

Fuarda VitrA ürünlerinin yanlarına yerleştirilen sensörler, bir V-Like kartını algıladıklarında, bu kartın bağlı olduğu Facebook hesabına, ürünle ilgili bilgilerin bulunduğu içeriği otomatik olarak paylaştılar.

Bu mekanizma sayesinde ziyaretçiler, girişte Facebook hesaplarıyla eşleştirdikleri V-Like kartlarını kullanarak VitrA pavyonunda beğendikleri ürünleri hızlı ve etkili bir şekilde paylaşma imkânı buldular.

Sonuç: 5 günlük fuar süresince 1170 ziyaretçi tarafından kullanılan V-Like sayesinde 3167 VitrA ürünü Facebook üzerinden paylaşıldı. Fuar döneminde gerçekleşen kullanıcı etkileşimi, aylık etkileşim ortalamasına göre %100 arttı. V-Like sayesinde sektör profesyonellerinin VitrA ürün ve teknolojilerini sosyal medya üzerinden 100.000 kişiye ulaştırması (reach), toplam 65.686 ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuarda, VitrA’nın en çok ziyaret edilen marka olmasını sağladı. Her şeyden daha önemlisi yola çıkarken belirlenen, VitrA’nın sektörün yenilikçi lideri konumunu hedef kitlenin algısında güçlendirmek hedefine ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=qjJHmtyHWdk