MENÜ

Vodafone 39. Istanbul Maratonu

Kategori : Mekan- Temelli Reklam
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama Hedefi: 12 Kasım 2017 Pazar günü gerçekleşecek 39. Vodafone İstanbul Maratonu’nu İstanbul çapında bir kutlama gününe çevirerek dokunulan insan sayısını maksimize etmek!

Kampanyanın Amacı: İstanbullular arasında Maraton etkinliğinin bilinirliğini maksimum düzeye çıkarmak

Yaratıcı Strateji: İstanbul halkını 12 Kasım'da gerçekleşecek olan Maraton etkinliğinden haberdar etmek adına lokasyon bazlı hedefleme yöntemlerinden faydalanıldı. Lokasyon bazlı hedeflemelerin yanı sıra mobilde alışılagelmemiş reklam modelleri kullanarak kullanıcıların aklında yer etmek istenildi.

Uygulama: Mobil telefonların adım sayma teknolojisi ile İstanbul’da parklarda gezen ve belli bir sayının üstünde adım atan kullanıcılara “Gel Maraton’da da yürü” mesajı verildi. iBeacon teknolojisi ile parklarda ve İstanbul’un koşu alanlarında koşan kullanıcılara Maraton’da koş mesajını verirken her gün Boğaziçi köprülerinden arabası ile geçen kişilere 12 Kasım’da bu sefer köprüyü yürüyerek geç diyerek verilen mesaj kullanıcı deneyimine göre kişiselleştirildi. Android Cihazlarda takvime ekleme özelliğinden faydalanarak kullaıcılara 12 Kasımdaki etkinliğini takvimlerine eklemeleri için mesaj verildi ve akılda kalınırlılığı maksimize edildi. Facebook’ta İstanbul hedefli iletişimler İstanbul ve çevresine %50 erişim sağlayarak maratonun bilinirliğini beklenenin üstüne taşındı.

Sonuç: Yapilan tum iletişimler sonucunda 39. Vodafone İstanbul Maratonu’na 27,000 kişilik katılım ile bugüne kadarki en yüksek katılım elde edildi. 22 Milyonluk PR etkisi ile Maraton en yüksek görünürlüğünü elde etti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://youtu.be/GGYkxd-J5Eo