MENÜ

Vodafone Smart Tab 10

Kategori : Mobil Reklamlar
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : OMD

Pazarlama hedefi: Vodafone SmartTab 10, tabletler için üretilmiş en son teknolojiye sahip, yetenekli bir cihazdı ve sloganı “Son Teknoloji onda” idi. Hedef: güçlü cihaz teklifleriyle yeni kontratlı abone kazanmaktı.

Kampanyanın amacı: Vodafone’un uygun fiyatlarda “yenilikçi ve teknolojik marka” algısını güçlendirmekti. Zorlayıcı, kalabalık ve yüzlerce markalı teknoloji pazarında ayrışmak gerekiyordu.

Hedef kitle: Hedef kitle, teknoloji ile yakından ilgili, 20 yaş üstü, mobil Internet kullanan/kullanmaya aday, yeniliklere açık, ağırlıkla beyaz yakalılardı. Bu kitle, özellikle teknoloji dergilerini takip ediyordu. Inovasyonu temsil eden bu platform, en son yeniliği hedef kitle ile etkin bir şekilde buluşturmak için biçilmiş kaftandı.

Yaratıcı strateji: Teknoloji dergileri, bu kadar karışık jargonlarla dolu bir alandan seçim yapmaya çabalayan tüketiciler için adeta bir can simidi görevi görüyordu. Bu önemli mecrayı yenilikçi bir yolla kullanmak bizim için önemli bir detaydı. Bu doğrultuda, ayda ortalama 60.000 kişi tarafından izlenen ve Türkiye’nin en geniş erişimli teknoloji dergilerinden biri olan LOG ile bir işbirliğine gidildi.

Teknoloji dergilerinde klasikleşen kreatif uygulama, kapakta yer alan güzel bir kadın ve elinde istenilen ürünün sergilenmesiydi. Biz ise bu klasik uygulamayı teknoloji ile buluşturma yolunu seçtik. Zira, LOG dergisini diğer dergilerden ayıran bir özelliği vardı.  Tablet versiyonu dünyada benzerleri arasında ilk 5’teydi ve bu alanda öncülükleri ile tanınıyordu. Bu önemli mecrada çılgın bir projeye imza atmak için yola çıkıldı ve analog versiyondaki statik kapak çalışmasının üstüne dünyada ilk defa ‘markalı bir video kapak’ çalışmasına imza atıldı.   

Uygulama: Bu çalışmada analog ve dijital dergi aynı kapağı paylaşıyordu. Dijital versiyonda, dergiyi okumak için tıkladığınızda, özel video yayınlanıyor ve bu videonun sonunda analog dergi ile aynı kapağa ulaşıyordu.  Nisan 2012 sayısında hayata geçen bu yeni uygulama, 2 tam sayfa interaktif advertorial ile teknik inceleme yaparak ayrıca desteklendi. Global örnekler arasında basılı haliyle mükemmel derecede senkronize olmasıyla öne çıkan bu videolu kapak uygulamasında, profesyonel bir ekip geceli gündüzlü çekimlerle ve RED kamera teknolojisiyle çalışarak uluslararası normlarda bir görsel çalışmaya imza atmış oldu.

Sonuç: Sonuçlar oldukça çarpıcı oldu.

Videolu kapak 53.733 kez görüntülenirken, iç sayfalardaki advertorial 48.359 kez görüntülendi.

Advertorialı açan her 10 kişiden 9’u içindeki videomuzu sonuna kadar seyretti.

Log iPad dergisi Nisan sayısı yayında iken Newsstand kategorisinde en çok indirilen birinci, ücretsiz aplikasyonlar arasında en çok indirilen ikinci aplikasyon oldu.

Ticari olarak Türkiye, Vodafone şirketleri arasında tüm satışın 22%’sini yaparak liderliğe oynadı. 15 ülke arasındaki en düşük tablet penetrasyonuna sahipken, en çok sipariş veren 2.ülke oldu.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

http://213.194.105.117/mixxawards2012/vodafone_log.rar