MENÜ

Vodafone'la Yarına Hazır İşletmeler Anlatıyor

Kategori : B2B
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Vodafone Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi: Vodafone’un misyonu olan TR’nin dijital dönüşümüne liderlik yapan kurum olarak yarınahazirim.com platformu altında işletmelerin dijitalleşme endeksini hesaplatıp ihtiyaç duydukları teknolojik ürün ve servisleri tespit etmek.

Kampanyanın amacı: Kobilerin önlerindeki en büyük bariyer “teknolojiyi anlıyorum ama başka kim kullanıyor” idi. Bu bariyeri kırmanın yolu teknolojiyi kullanarak başarıyı yakalamış hikayeleri gösterecek sürekli bir iletişimden geçiyordu. Vodafone ile çalışan işletmelerin başarı hikayelerinin sene boyunca diğer benzer işletmelere ulaştırılması ve bu iletişimin iş sonuçlarına katkısının sürekli olması için reklamdan bağımsız yürüyen, ayrı bir iletişim platformu kurmaya karar verildi.

Hedef kitle: Teknolojik ürün ve çözümlere ihtiyaç duyabilecek, bu teknolojik ürün ve çözümleri kullanarak işini büyütmek isteyecek tüm küçük, orta ve büyük işletmeler (KOBİler).

Yaratıcı strateji: Kendine büyüme ve verimlilik hedefi koyan tüm ticari işletmelerin bariyerini kırmanın yolu KOBİ’lere kendi sektörlerinden, teknolojiyi kullanarak başarıyı yakalamış hikâyeleri gösterecek sürekli bir iletişimden geçiyordu. Kobiler ile yapılan araştırmada öne çıkan Para Dedektifi programı yapımcı ve sunucusu Cem Seymen’i İş Ortağımın sözcüsü olarak kullanmaya ve mini programlar ile başarı hikayelerini dijitalde ve diğer mecralarda tüm yıla yaymaya karar verildi.

Uygulama: Platformun ismi Yarına Hazır İşletmeler Anlatıyor olarak seçilerek bir seri program algısı izleyiciye verildi. B2B medya planlarında 2 lansmana ayrılan bütçeyle 30 KOBİ hikâyesinin bir sene boyunca farklı mecralarda canlıda olması sağlandı. Dijitalde ana amaç KOBİ’leri bu harekete katılmaya davet etmekti. Bunun için hikâyelerin kısa videoları ve Cem Seymen’in işletmeleri harekete geçiren 15 saniyelik videoları farklı internet sitelerinde ve sosyal medya kanallarında yıl boyunca kullanıldı. Gazete tarafında hazırlanan tam sayfa advetorial’larda içeriğin standart bir gazete haberinden ayrışmaması için Vodafone markasının içerikleri geri planda tutuldu. KOBİ’nin başarı hikâyesi okuyucuya tüm adımlarıyla verildi, alınan çarpıcı iş sonuçları öne çıkartıldı. Hikâyesini paylaşmak isteyen KOBİ’ler için ikinci bir kanal olarak 4946 SMS platformu oluşturuldu ve tüm iletişim kanallarında yönlendirme olarak verildi. İşletmeler 4946’ya “HIKAYE” yazıp gönderdiklerinde Vodafone temsilcileri onları aradı. Önce endekslerini doldurdular, sonrasında hikâyelerini ilgili ekiplere ilettiler. Filmi çekilen 25 KOBİ’den 16’sına bu sistem sayesinde ulaşıldı.

Sonuç: Tek bir 360 kampanya bütçesi ile tüm yıl boyunca 30 farklı iletişim yapıldı. Yarinahazirim.com’da 2 milyon üzerinde gösterim elde edildi, hikayeler 5 milyonun üzerinde izlendi. 42 bin işletme dijital dönüşüm endeksini hesaplattı. Yeni hikayeler keşfetmek için bir yılda 22 il gezilip KOBİ’ler ziyaret edildi. Vodafone Kobi segmenti tavsiye (NPS) skorlarında ilk kez 1. sıraya yükseldi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=P-5RKVgT4SU&feature=youtu.be