MENÜ

Volkswagenim Mobil Uygulama

Kategori : Markalı Mobil Aplikasyonlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Volkswagen Türkiye Ajans(lar) : Pixelplus Interactive

Pazarlama hedefi: Marka sadakatini artırmak, kullanıcıya mobil dünyada fayda sağlamak, bir Lovemark olarak sadece araç sahiplerini değil tüm Volkswagen severleri kucaklayan bir platform yaratmak. Bu sayede test sürüşü, yetkili servis randevusu, anında destek gibi ihtiyaçlara erişimi de kolaylaştırmak. Mobil mecraların sağladığı bildirimler sayesinde anlık iletişim kurma yeteneği ile kampanyaları segmente ederek direkt ilgilisiyle buluşturmak. Böylece satış oranlarını ve pazar payını artırmak.

Kampanyanın amacı: Marka sadakatini artırmak ve mobil dünyada güçlü bir dijital varlığa sahip olmak.

Hedef kitle: Volkswagen aracı olan ve aracı olmasa da Volkswagen'e gönülden bağlı olan herkes. Tüm Volkswagen severler.

Yaratıcı strateji: Sadece Volkswagen araç sahiplerine değil, Volkswagen seven herkese fayda sağlayan ve markanın tüm dijital kanallarda birbiriyle entegre çözümler sunabilmesini sağlayacak bir dijital ekosistem yaratmak.

Uygulama: Türkiye’de Iot bir ürünü müşterileriyle buluşturan ilk otomotiv markası olmak için; iBeacon teknolojisinden faydalanan Volkswagenim uygulaması ile entegre bir anahtarlık geliştirilerek online offline entegrasyon sağlandı. Bu anahtarlık ile kullanıcılar anahtarlarının ya da telefonlarının yerini bulabiliyor ve selfie çekebiliyorlar. Lansman dönemi itibariyle her araç alımında yeni müşterilere hediye edilen Volkswagenim Anahtarlık, Volkswagen Shop'ta da satışa sunuldu. Lansmandan bu yana 40.000 anahtarlık Volkswagenim ile eşleştirildi. Selfie çekme özelliği sayesinde araç satın alanlar hemen o esnada uygulamayı indirip, fotoğraflarını çekip paylaştılar. Bu entegrasyonla hem sosyal medya etkileşimini hem indirilme rakamları artırıldı. Anahtarlık ve uygulamaya eklenecek yeni özelliklerle bu taktik iletişimlere devam edileceği ve bu oranların hızla ivme kazanacağı düşünüldü.

Sonuç: Şimdiye dek 90.000 indirilme rakamına ulaşan ve 40.000 adet anahtarlıkla eşleşmiş olan uygulama, Ketchup tarafından yapılan Türkiye Sadakat Programları araştırması kapsamında, otomotiv kategorisinde %10.6 sadakat oranı ile ilk sırada yer aldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: http://binekarac.vw.com.tr/vid/Volkswagenim-Mobil-Uygulama-Mixx-Awards.mp4

Link 2:  https://binekarac.vw.com.tr/volkswagenim-anahtarlik.aspx#volkswagenim

Link 3: https://binekarac.vw.com.tr/volkswagenim-anahtarlik.aspx#volkswagenim