MENÜ

X-Trail ile Mannequin Challenge

Kategori : Gerçek Zamanlı Etkileşim
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Nissan Ajans(lar) : TBWA\Istanbul

Pazarlama hedefi: Nissan’ın güncel trendlere aktif katılım sağlayarak samimi ve trendy marka algısını güçlendirmesi ve potansiyel müşterilerin gerçek müşteriye dönüşümü için Nissan X-Trail’in otomatik park sisteminin öne çıkarılması planlandı.

Kampanyanın amacı: Sektörde Mannequin Challenge trendi markayla entegre edilmeden sadece "trendi yakalamış olmak" için kullanılıyordu. Bu güncel trende değinerek sosyal medyayı aktif kullanan genç hedef kitleyi yakalamak ve markanın öne çıkarmak istediği "akıllı park" özelliğini dinamik bir yolla ulaştırmak amaçlandı.

Hedef kitle: Sosyal medyayı aktif kullanan ve otomobil tercihinde teknolojik özelliklerin etkisi büyük olan özellikle genç ve şehirli tüketiciler hedeflendi.

Yaratıcı strateji: Mannequin Challenge’ı popüler yapan “hareketsiz kalma” durumuydu. Bu özellik otomobilin dikkat çekici özelliklerinden olan "Intelligent Park Assist" (Otomatik Park Sistemi) teknolojisini anlatmak için birebirdi. Bu sayede şoför dahil herkesin "donmuş" durduğu videoda, X-Trail hareket edebildi ve kendi kendini park etti. Böylece bu duraksama hali sırf moda olmaktan çıkıp markanın öne çıkarmak istediği özelliğine bağlanarak anlam kazandı. Bu trend sosyal medyada gündem yarattığından medya stratejisi sosyal medya platformları hedef alınarak belirlendi.

Uygulama: Mevcut bir trend dalgasını anlamlı bir yönde kullanarak, markaya kendini anlatabilmesi için bir fırsat alanı tahsis edildi. Mannequin Challenge konusunun organik yayılımı dijital bir mecra olarak belirlendi.

Sonuç: Video Facebook üzerinden 1.533.033 kişiye erişti, 27.899 kişi tarafından görüntülenerek önemli bir başarı yakaladı. Yapılan yorumlarda markanın samimiyet algısına katkı yaptığı belirlendi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.facebook.com/NissanTurkiye/videos/1315691248481876/

Link 2: https://www.instagram.com/p/BNPb4TKDFyZ/?taken-by=nissanturkiye