MENÜ

Yalın Video Klip

Kategori : Online Reklam Filmleri ve Viral
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Viral
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Mindshare

Pazarlama hedefi: Cornetto’nun en büyük misyonu gençlere aşkı korkusuzca yaşadıklarında aşkın onlara neler verebileceğini göstermektir.  Markanın sloganı hem ürünü hem de aşk yolculuğunu anlatan “Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda”dır. Yalın'ın 2013'te Cornetto için bestelediği “keyfi yolunda aşkı sonunda” şarkısının video klibi 30 milyon izlenme ile dünyanın en çok paylaşılan 5. Viral videosudur. Yakalanan başarıyla 2014 yılında Cornetto markası için sürdürülebilir bir iletişim modeli oluşturulması ve gençlerin içinde kendilerinden daha fazla şey bulabilecekleri markalı içerik ortaya çıkarılması hedeflendi.

Kampanyanın amacı: Gençlere aşkı korkusuzca yaşadıklarında aşkın onlara neler verebileceğini göstermek, aşk yolculuğundan olabildiğince keyif almalarını ve aşkları için sonuna kadar gitmelerini sağlamak.

Yaratıcı strateji: Bir araştırma ile gençlerin aşklarını ifade edebilmek için en çok müzik platformunu kullandıkları belirlendi. Şarkıcı Yalın Cornetto için “Yeniden” isimli bir aşk şarkısı besteledi ve hedef kitleye en uygun şekilde müzik üzerinden ulaşıldı. Gençlerin hayatında öne çıkan öğeler sosyal medya, flört ve müzik olarak belirlendi.  Yalın ile bu öğeler kullanılarak “Yeniden” isimli şarkının klibi yaratıldı ve bu klipten bir de TVC yaratıldı.

Uygulama: Aşk şarkılarının sevilen ismi Yalın’ın Cornetto için bestelediği 'Yeniden' şarkısının video klibi; birbirini otobüste görüp flörtleşen, sonrasında birbirlerini sosyal medya üzerinden araştırıp bulan ve sonunda müzik ile aşkı yakalayan iki gencin hikayesini anlatan kısa bir film çekildi. Bu videonun kısa versiyonu ise şarkının klibi olarak kullanıldı. Yalın, kısa film projesinde “aşkın sesi” rolünü oynadı ve film için Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda isimli bir soundtrack yapmıştı. 2013 senesindeki bu başarının sonucunda Yalın ile çalışılmaya devam edildi ama bu başarıyı aşabilmek için gerçek hayata dair, gençlerin içinde kendilerinden daha fazla şey bulabilecekleri markalı içerik ortaya çıkarmak gerekti. Cornetto’nun yeni ürünleri için hazırlanan reklam filmi de klipten sahneler ve tabii Yeniden şarkısı ile hazırlandı. Bu şekilde birbiri ile entegreı markalı içerikler üzerinden bütünleşik bir iletişim stratejisi oluşturuldu. 

Sonuç: Yeniden şarkısının klini 3,5 ayda 32 milyon defa, toplamda ise 41 milyon defa izlendi ve bu izlenmelerin %87’si organik yayılım üzerinden gerçekleşti. Toplam 4 dakikalık video klibinin online izlenme ortalaması ise %80 tamamlanma oranı ile rekor seviyeye ulaştı. Cornetto Türkiye Youtube sayfası 2014’te Türkiye’nin en çok izlenen ve en yüksek takipçi sayısına sahip olan marka sayfası oldu.

Yeniden şarkısı Yalın’ın Twitter hesabından paylaşıldıktan sonra ilk  yarım saat içerisinde trending topic oldu ve 12 saat boyunca listede kaldı. Klip sonrasında günlük yarım milyon organik görüntülenme getiren ve çığ gibi büyüyen bir viral haline geldi.

İzlenme ortalaması %80 oranıyla rekor seviyeye ulaştı. Markanın YT sayfası 2014’te Türkiye’nin en çok izlenen ve takipçisi olan marka sayfası oldu.

Milward Brown takibine göre, “Cornetto, aşkımı ifade etmemde bana yardımcı olur” ifadesi, 3. Çeyrekte geçen seneye kıyasla 15 puanlık artışla %44’den %55’e çıkarken, markanın gençler tarafında sevilme ifadesi de 8 puan artarak 69’dan 77’ye yükseldi. Cornetto’nun marka değeri skoru, 3. Çeyrek MAT’de bir önceki yıla göre 10 puan yükseldi.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  youtu.be/jrRE-AEgnss