MENÜ

Yapay Zeka Şairi ile Bir Başka Şiir

Kategori : Deneysel ve Yenilikçi
Ödül : Bronz MIXX
Kategori : Gerçek Zamanlı Etkileşim
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Ford Otosan Ajans(lar) : TTBOOM GTB İstanbul

Pazarlama Hedefi: Yeni marka sloganı “Bir Başka” lansmanı sonrası, iletişimin devamlılığını sağlamak ve marka imajında süreklilik sağlamak için 14 Şubat Sevgililer Günü önemli bir fırsattı. Amacımız Türkiye’nin en büyük AR-GE merkezine sahip Ford Otosan’ın inovatif, teknolojik ve yenilikçi yüzünü yansıtan; sürekli gelişen ve son teknolojiyi takip etmeyip, öncü olan "canlı, dinamik ve heyecan verici" Sevgililer Günü kampanyası "Bir Başka Şiir" ile marka söylemini güçlendirmekti.

Kampanyanın Amacı: Sevgililer Günü için daha önce yapılmamış inovatif bir çalışmaya imza atmak isteniliyordu. Yeni marka sloganı “Bir Başka”nın altını yenilikçi teknolojiyle doldurarak Sevgililer Günü kampanyası uyarlandı. Böylece "Bir Başka Şiir" kampanyasıyla dünyada ve Türkiye'de ilk kez şair robotu "Bir Başka Şair” robotunun kaleminden çıkacak dünyada ve Türkiye'de ilk kez yapay zeka ile kitle kaynaklı üretimi bir araya getirerek bir ülkenin ortak şiirini yazılması hedeflendi.

Yaratıcı Strateji: Türkiye’nin ilk ortak şiirini yazmak için Türkiye genelinde Twitter kullanıcılarının aşk ile ilgili paylaşımlarını Boomsonar monitoring sistemi ile 83 anahtar kelime tanımlayarak takip edildi. Ayrıca hazırlanan 2 teaser film ile Sevgililer Günü’ne kadar takipçilerden #Birbaşkaşiir ile aşka dair düşüncelerini paylaşmaları istendi. Tüm aşk konuşmalarını (200.000 Tweet) moderasyondan geçirerek ve @birbaşkaşair’in öğrenme evrenine aktarıldı. Robot şair data üzerinden öğretilen şiir yapılarıyla birlikte Türkiye’nin ilk ortak şiirini canlı yayında yazmak için hazırdı.

Uygulama: #Birbaşkaşiir hashtag iletişimini yaymak için ana mecra Twitter'dı. Twitter'da bir ilke imza atarak robot şairi için bir Twitter hesabı @birbaskasair’i açıldı. Türkiye'nin ilk ortak şiirinin yazılacağı 14 Şubat Sevgililer Günü'ne kadar @birbaskasair, Twitter üzerinden kendisine mention atan herkese kişiye özel mini şiirlerle yanıt verdi. Twitter’da aşk ile ilgili konuşmaları 83 farklı keyword ile takip edildi. 
Tüm bu dijital iletişim çalışmalarının yanı sıra Star TV'de yayınlanan Cesur ve Güzel dizisinde alt bant alanına reklam verip Sevgililer Günü kampanyası duyuruldu, radyo kurguları, bayilere özel videolar ve Ford Otosan çalışanları için SYNC teknolojisiyle sesli videolar hazırlandı. SYNC teknolojisiyle üretilen özel 3 video @birbaşkaşair hesabından da paylaşılarak marka ile bağlantısı kuruldu. Proje boyunca 44 Sosyal medya fenomeni ile çalışarak içeriklerin daha geniş kitlelere duyurulması sağlandı. Sevgililer Günü kampanyası için ana mecra Twitter olmakla birlikte Facebook, Instagram ve YouTube kanalı üzerinden de iletişim çalışmaları sürdürüldü. 

Sonuç: Hedef1: Türkiye’nin ilk ortak şiirini 14 Şubat’ta canlı yayında robot’a yazdırıldı ve İlhan Şeşen ortak şiiri besteledi. Canlı yayın 123.552 kez görüntülendi. Ford’un “Bir Başka” çatısı altında yaptığı bu projeye, kampanya boyunca 2.112 yorum geldi ve yorumların büyük çoğunluğu pozitifti. Ayrıca projenin 164 farklı websitesinde “inovasyon” “yenilik” “Bir Başka” “yapay zeka” gibi öne çıkarmak istenilen kelimelerle başlıklarının atılması ve içerikte bahsedilmesi yayıncıların da aynı şekilde ilgili gösterdiğini kanıtladı.
Hedef 2: Projenin tamamlanma günü olan 14 Şubat itibariyle canlı yayında ilki gerçekleştirilmiş olundu ve toplam proje boyunca 51.840.178 kişiye ulaşarak. Hedefin üzerine çıkıldı. Hedef 3: Yapay zeka ile Ford kullanıcıları buluşturuldu ve @birbaskasair kendisine mention atan kullanıcılara toplamda 7.208 farklı şiir yazarak hedef olan 5.000 şiiri geçti. Kaynak: Boomsonar, Facebook Insight, Twitter Analytics, Youtube Analytics ve Instagram Insights.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:

Link 1: https://www.youtube.com/playlist?list=PL7bpuDRG1p8meGj_OhiWBetZuqEiMyUEI

Link 2: https://www.youtube.com/watch?v=nC6D5TfzQw0