MENÜ

Yaşı Yok Farkındalık Kampanyası

Kategori : Kar Amacı Gütmeyen / Kamu Hizmetleri
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Avivasa Ajans(lar) : Tazefikir Grup

Pazarlama Hedefi: Yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili negatif algıyı pozitife dönüştürmek ve yaş ayrımcılığı kavramıyla ilgili toplumda farkındalık yaratılmasını sağlamak.
Reklamın Hedefleri: Ana akım medyada kampanyanın yer alması sağlanarak «yaş ayrımcılığı»nın basının gündemine taşınması. Online medyada +10 milyon kişiye erişilerek «yaş ayrımcılığı» kavramıyla ilgili farkındalık oluşturulması. Her Yaşta sosyal medya hesaplarının takipçi, erişim ve etkileşim sayısının artırılması.
Hedef Kitle: 35 – 64 Yaş, ABC1 SES Grupları
Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: “Yaşı Yok” mottosuyla hayata geçirilen farkındalık filminde, “çocuk aklı işte”, “gençlerin aklı bir karış havada”, “ununu elemiş, eleğini asmış” ve “bir ayağı çukurda” gibi dillere yerleşmiş deyim ve atasözleriyle küçük-büyük, kadın-erkek herkesin maruz kaldığı yaş ayrımcılığına dikkat çekildi. Farklı yaş gruplarını temsil eden 4 persona üzerinden, hayatta yapabileceklerinin ve nasıl yaşayacağının yaşla ilgili olmadığını anlatan film, “Dilimize yerleşen deyimlere inat, her yaşta dolu dolu yaşayabiliriz. Çünkü eğer istersek, hayatta başarabileceklerimizin yaşı yok” mesajı verilmeye çalışıldı. Farkındalık filmine reklam desteği verilerek dijital mecralarda hedef kitleye erişilirken sosyal medyada da içerik işbirlikleri yapılarak “yaş ayrımcılığı” kavramının bireylerin gündemine taşınması ve organik yollarla bir diyalog oluşturulması amaçlandı. Radyo, dergi ve gazete mecraları da destek mecra olarak kullanılarak kampanyanın görünürlüğü artırıldı. Basın lansmanı ve haber çalışmalarıyla “yaş ayrımcılığı” konusunun ulusal ve sektörel basının gündemine taşınması hedeflendi.
Uygulama: Basın Toplantısı,Basın Bülteni, Basın mensuplarına ve influencerlara hediye «Her Yaşta Kiti» verildi. Farkındalık filmi hazırlandı, her Yaşta’nın instagram, facebook ve twitter hesaplarında yaş ayrımcılığı kavramını ele alan paylaşımlar yapıldı, influencer ve içerik işbirlikleri gerçekleştirildi. 

Link: https://youtu.be/Wu990FTmjLU