MENÜ

Yeni Alışveriş Çılgınlığı; Renault Kadjar

Kategori : Doğrudan Pazarlama
Ödül : Gümüş MIXX
Kategori : Dijital Mecra Entegrasyonu
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Renault Ajans(lar) : Wavemaker Türkiye

Pazarlama Hedefi: Renault KADJAR hedef kitlesinin sıklıkla tüketmiş olduğu dijital kanalın yıl boyunca ana iletişim kanalı olarak konumlandırarak satış başvurusunu arttıracak taktikler üretmek ve satışa dönüşmesini sağlamak.

Kampanyanın Amacı: Hedef; sadece Renault Kadjar Black Edition modelinde geçerli ve dijital başvurulara özel indirimimi, satın alma potansiyeli olan kişilere ulaştırmak ve 1 gün içerisinde 1.000 başvuru ve 19 araç satışını gerçekleştirmekti.

Yaratıcı Strateji: Alışveriş çılgınlığı olarak kutlanan; Black Friday şimdiye kadar perakende markaları tarafından sahiplenilen bir etkinlikti. Bu algıyı kırmak için Türkiye’de ilk defa bir otomobil markasını, özel bir fırsatla bu etkinliğe dahil edildi. Sağlanılan faydayı arttırmak için Hopi ile iş birliği yaparak tüketiciye ek fayda sağlandı. Bu etkinlik için kısıtlı zaman ve ayrışılması gereken yoğun bir medya ortamı vardı. Maksimum performans için gerçek zamanlı reklam ve içerik etkinliği yönetimi planlayarak, 8 ekran üzerinden planlanan kanallar takip edildi ve sonuçlara göre satın alınan ve sahip olunan medya optimizasyonunu gerçekleştirildi.

Uygulama: Stratejiyi; Renault tüketici yolcuğu öğrenimlerine dayandırarak, performans odaklı bir şekilde oluşturuldu. Bu doğrultuda Google, Facebook, Programatik ve Display yayınlarındaki taktikler çok kritikti. Tüm yayınlar sabah 09.00 itibarıyla başlatıldı ve cihaz bazlı optimizasyonları beyaz yakalılara yüksek frekansla ulaşacak şekilde yapıldı. Saat 13.30 itibarıyla, tüm mecralar üzerindeki erişim olgunluğa ulaşınca, performans kanalları maksimum hacmi alacak şekilde düzenledik. Kanal bazlı detaylar da ise; Search’te görüntülenme oranı 100% ve jenerikte SUV, taktiksel görünürlük içinse ‘Black Friday’ ‘Kara Cuma’ gibi aramaları sahiplenildi. GDN yayınlarında ‘in-market’ odağıydı. Facebook’ta ; ‘custom audience’ ve ‘lifestyle’ hedeflemelerle ilerlenildi. ‘Custom audience’ yayınları için 3 farklı segment çalışıldı ve tüm segmentlerde kişiselleştirilmiş içeriklerle ilerlenildi. Buna ek olarak; organik dönüşümleri; Programmatic ve direkt display yayınlarıyla desteklendi. Programmatic yayınlarında ‘first party data’ kullanımına ağırlık verildi. Direkt Display de ise; hedef kitle erişimi ve etkinliği yüksek olan Hürriyet Masthead kullanımına yer verildi.

Sonuç: Alışveriş çılgınlığı olarak kutlanan Black Friday’e bir otomobil markasının dahil edildiği performans odaklı projede bir günde 27 araç satarak hedeflenen yatırımın getirisi 6 kat fazla gerçekleştirildi. Sadece 9 saatte toplam satışın yarısı gerçekleşti. Tıklama üzerinden % 1,2 oranı ile 1.592 başvuru ve 27 araç satışı ile %1.146 ROI elde edildi. Bu sonuç 57.000.000 reklam gösterimi , 236.000 tıklama ve 133.000 website ziyareti ile elde edildi. Ortalama CTR % 0,41 ile ortalama benchmark’ın 2,5 katı olarak gerçekleşti. Ortalama lead conversion % 1,2 ile ortalama benchmark’ının 4 katı olarak gerçekleşti.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu: https://www.youtube.com/watch?v=pO5C24KnZH0&feature=youtu.be