MENÜ

Yılbaşında 31 Güne 31 Hediye

Kategori : Veriden Esinlenen Yaratıcılık
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : MediaMarkt Ajans(lar) : TBWA\Istanbul SEM

Pazarlama Hedefi: Yılbaşı, alışveriş çılgınlığının yaşandığı ve tüm markaların bu alışverişten pay almak için yarıştığı bir dönem. Bu nedenle  insanların MediaMarkt’ı tüm sevdiklerine hediyeler bulabilecekleri bir merkez olarak görmelerini ve böylece MediaMarkt’ın bu yarıştaki payı artırmak hedeflendi.

Kampanyanın Amacı: Yılbaşı gibi birçok farklı grup (okul, iş, arkadaşlar, aile vb.) için hediye alınması gereken bir dönemde, her güne bir öneri sunarak tüketicilerin hatırlatıcısı olmak ve MediaMarkt görünürlüğünü artırmak.

Hedef Kitle: Yılbaşında sevdiklerine hediye almayı düşünüp ne alacağını bulamayanlar ve hediye alma işini son güne bırakanlar.

Yaratıcı Strateji: Geçmişe yönelik hediye trendlerini anlamak için Google aramaları incelendi ve hediye son dakikacılığı tespit edildi.  Bunu engellemek için 31 günlük yoğun bir içerik planı oluşturuldu. Google Aralık ayı arama trendleri, MediaMarkt’ın önceki yıldaki günlük kategori satış verisi ve Aralık ayına yönelik kültürel takvimi üst üste koyularak her günün öncelikli konusu belirlendi. İçerikler Instagram’ın yeni platformu IGTV üzerinde düzenli olarak yayınlanarak organik erişim ve görünürlük elde edildi. Organik paylaşımın dışında aynı içerikleri reklam formatında da değerlendirilerek hedef kitlenin hediyelerini alması için hatırlatmalar yapıldı.

Uygulama: Dikkat çekici olabilmek için veriden çıkarılan günün temasına uygun bir MediaMarkt şarkısı seslendirilip animasyonu hazırlandı. Instagram’ın yeni sunduğu ve markalar tarafından yeterince değerlendirilmeyen IGTV platformu kullanılarak erişim sağlandı.

Sonuç: Kampanya sonucunda tamamen organik olarak 910.000’in üstünde erişim ve toplam 9.000 etkileşim elde edildi. Reklam içerikleriyle ise 1.400.000 kişiye ulaşıldı.

Yaratıcı çalışmanın linki ve/veya videosu:  https://youtu.be/8-nTQk1TdCk