MENÜ

Yuka - Anneler Günü Sosyal Medya Kampanyası

Kategori : Küçük Devler (KOBİ' Özel Kategorisi)
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Yuka By Guliz Ajans(lar) : 28014 Agency

Pazarlama Hedefi: Sosyal mesafe kurallarından dolayı annelerinden uzak kalan insanların Yuka hediye seçenekleriyle mesafeleri aşmasını sağlamak ve dönemsel iletişimle ciroyu yükseltmek.

Reklamın Hedefleri: Anneler Günü özelinde 11 günlük kişiselleştirilmiş bir sosyal medya iletişimi ile online satış kanalı olan yukabyguliz.com üzerinden elde edilen ciroyu artırırken, conversion rate'i ve reklam yatırım getirisini (ROAS) yükseltmek.

Hedef Kitle: 25-50, Kadın, AB SES Grubu & Yuka Remarketing Data

Yaratıcı Strateji ve Medya Stratejisi: Anneler Günü konseptli, kategori ve ürün bazlı 20 adetten fazla kreatif üreterek sosyal medya reklamları organize edildi. Hedef kitleye yönelik çeşitli hedefleme varyasyonları oluşturularak yeni kullanıcılara ulaşılırken, remarketing data havuzunda yer alan Yukabyguliz ziyaretçileri dönem boyunca segmente edilerek özel kreatiflerle hedeflendi. Kullanıcıların sitede aldıkları aksiyona göre (sepetinde ürün bırakanlar, sitede yüksek vakit geçirenler, daha önce satın alma yapanlar vb.) segmente edilerek her segmentasyona farklı mesaj verilerek kişiselleştirilmiş bir iletişim sağlandı. Kişiselleştirilmiş iletişim yöntemiyle kreatif ve hedef kitle bazlı optimizasyon uygulamanın yanı sıra medya stratejisi mailing otomasyonlarıyla ve web sitesinde kullanıcıların karşısına çıkan hediye önerileri varyasyonlarıyla güçlendirildi.

Uygulama: Kişiselleştirilmiş iletişimi data ile senkronize şekilde uygulayabilmek ve conversion rate’i yükseltmek adına web/mobil sitede bulunan Facebook Pixel kod aracılığıyla remarketing datası segmente edildi. Son 7 gün içerisinde sepetine ürün eklemiş ancak satın alma yapmamış kullanıcılar, daha önce Yuka ürünleri almış kullanıcılar, son 30 gün içerisinde web sitesinde standartların üzerinde vakit geçiren ancak satın alma yapmayan kullanıcılar, Instagram ve Facebook sayfalarında Yuka ile çeşitli şekil ve aralıklarla etkileşim kurmuş kullanıcılar gibi davranış bazlı segmentasyonlar yaratılmış ve bu doğrultuda bir iletişim stratejisi kurgulandı. Mailing otomasyonuyla sepetinde ürün bırakan kullanıcılara önce hatırlatma konseptli e-mail iletildi daha sonra kullanıcıyı aksiyona geçirmek amacıyla özel indirim kodları yaratılıp yarım bırakılan etkileşimlerin alışveriş olarak tamamlanması sağlandı.

Link: https://28014.info/wp-content/uploads/2021/01/yuka_creative_1.png