MENÜ

Yumoş Bina

Kategori : Sosyal Medya
Ödül : Gümüş MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Wunderman

Pazarlama hedefi :

Yumoş’un pazara yeni giren sıvı bakım deterjanı varyantlarıyla bu segmentte bilinirlik sağlamak, deneme yaratarak pazar payı kapmak.

Reklamın hedefleri : 1986’da pazara girdiğinden beri tüketiciler tarafından sevilen ve lider yumuşatıcı markası Yumoş, adeta yumuşatıcıyla eş anlamlı hale gelmişti. 2021 yılında ise, ilk defa çamaşır bakım kategorisinde yeni bir segmente giriş yapacaktı. İş hedefi pazar payı kapmakken, iletişimle ilk hedef bilinirlik ve sonrasında da deneme yaratmaktı. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardı. Yumoş markası, çok sevilen Yumoş ayılarıyla yumuşatıcı kategorisinde marka bilinirliğinde lider markaydı. Bu yeni ürün lansmanı için yapılacak iletişimde, hem bu sevilen marka değerlerini korumamız hem de iletişimin yeni bir Yumoş yumuşatıcı serisi için değil de sıvı bakım deterjan serisi olduğunu net göstek ve ayrışma sağlama gerekiyordu. 

Bir diğer yandan, konu deterjan olunca tüketicilerin üründen performans beklentisi artıyordu. Yumoş markası olarak, bir süredir çamaşır bakımında farklılaşan yumuşatıcı serileriyle tüketiciyi de ikna ettiği uzmanlığın sıvı deterjan segmentine taşındığınıı iddialı bir şekilde ortaya koymak şarttı. Bu proje özelinde hedef de lansman kampanyası sonrası bu haberin daha da konuşulur hale gelmesiydi.

Hedef kitle: Ağırlıklı kadın millenial’lar.
 

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Ana kampanya lansmanı “Yumoş Deterjan Çok İyi Çıktı” çatısı ile gerçekleştirilmişti. Sokaklara daha da neşe katmak için outdoor’a yönelindi.

İnteraktif Taktikler: Yumoş ayıları Nişantaşı'nın orta yerinde bir binanın üzerine yerleştirildi. Bir binada, yerleşimlerinni tek tek planlandığı 89 Yumoş ayıları vardı. Hepsinin de bir anlamı vardı. Böylece insanlar kendilerinden bir şey bulacaklardı. Ve olanlar oldu... Binanın önünde uzun kuyruklar oldu... Sosyal medyada en çok paylaşılan, En çok konuşulan oldu. Kısa sürede büyük etki gördü, milyonlarca insan her sosyal medya mecrasında ayıları paylaştı, kendi içeriklerini üretmeye başladı. Caps’ler, memeler yapıldı. Fenomenler vloggerlar, ünlüler, çok takipçili hesaplar kendi içerikleri olarak paylaşmaya başladılar. Köşe yazarları kendi köşelerinde yer verdi. Sonrasında ayılar çalınmaya başladı. Sokakları ve sosyal medya ‘’KAYIP ARANIYOR’’ ilanlarıyla dolduruldu. Çok takipçili hesaplar bu ilanı da paylaşır oldu.

 Link: https://youtu.be/uHhO3e1m-M0