MENÜ

Yumoş Entegre

Kategori : Kampanya Etkililiği
Ödül : Altın MIXX
Kategori : Entegre Reklamlar
Ödül : Altın MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Wunderman

Pazarlama hedefi : Yumoş’un pazara yeni giren sıvı bakım deterjanı varyantlarıyla bu segmentte bilinirlik sağlamak, deneme yaratarak pazar payı kapmak.

Reklamın hedefleri : 1986’da pazara girdiğinden beri tüketiciler tarafından sevilen ve lider yumuşatıcı markası Yumoş, adeta yumuşatıcıyla eş anlamlı hale gelmişti. 2021 yılında ise, ilk defa çamaşır bakım kategorisinde yeni bir segmente giriş yapacaktı. İş hedefi pazar payı kapmakken, iletişimle ilk hedef bilinirlik ve sonrasında da deneme yaratmaktı. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi  gereken çok önemli bir nokta vardı. Yumoş markası, çok sevilen Yumoş ayılarıyla yumuşatıcı kategorisinde marka bilinirliğinde lider markaydı. Bu yeni ürün lansmanı için yapılacak iletişimde, hem bu sevilen marka değerlerini koruması hem de iletişimin yeni bir Yumoş yumuşatıcı serisi için değil de sıvı bakım deterjan serisi olduğunu net gösterip ve ayrışma sağlanması gerekiyordu. Bir diğer yandan, konu deterjan olunca tüketicilerin üründen performans beklentisi artıyordu. Yumoş markası olarak, bir süredir çamaşır bakımında farklılaşan yumuşatıcı serileriyle tüketiciyi de ikna edilen uzmanlığın sıvı deterjan segmentine taşıdındığı iddialı bir şekilde ortaya koyulması şarttı.

Hedef kitle: Kadın millenial’lar.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Sıvı deterjan lansmanıyla Yumoş’u sadece bir yumuşatıcı markası olmanın ötesine taşıyacak ve her biri özel bir çamaşır bakım sorununa hitap eden varyantlarla toplu bir çamaşır bakım hikayesi sunulabilecekti. İlk etapta en önemli haber çok sevilen Yumoş markasının deterjanının çıktığıydı.

İkinci adımda da lanse edilen 3 varyantın – Siyah, Renkliler, Narin Çamaşırlar- ürün performanslarındaki üstünlüğünü de vurgulanması gerekiyordu. Bu iki hedef gerçekleştirilemediği  takdirde pazara yeni giren bir ürün olarak tüketicilerin her zaman aldıkları deterjanı değil de Yumoşu denemelerini sağlamak mümkün olmayacaktı. Bunun için bu büyük haberi duymayan kimse kalmasın istendi ve kampanya “Yumoş’un deterjanı ÇOK İYİ ÇIKTI” çatısı üzerinden kuruldu.

İnteraktif Taktikler: Ana lansman kampanyasının devamında bu haberi duymayan kalmasın diye dikkat çekici entegrasyon fikirleri devreye alındı. İlk büyük proje, tam pandemi kapanmalarının bittiği hafta sonu kendini sokağa atan insanları sürpriz bir şekilde rengarenk Yumoş ayılarıyla selamlayan Nişantaşı bina projesi oldu. İkinci proje Survivor Yumoş oyunuyla ise Yumoş ayıları Survivor’a taşındı ve Türkiye’de ilk defa hem mobilden hem TV kumandasından hem de internetten reklam kuşağında canlı oynanabilen interaktif oyun duyuruldu.

Link:  
https://youtu.be/hMRJAzaNAGY