MENÜ

Yumoş Survivor

Kategori : Oyunlar ve Oyun İçi Reklamlar
Ödül : Bronz MIXX
Reklamveren : Unilever Ajans(lar) : Wunderman


Pazarlama hedefi : Yumoş’un pazara yeni giren sıvı bakım deterjanı varyantlarıyla bu segmentte bilinirlik sağlamak, deneme yaratarak pazar payı kapmak.

Reklamın hedefleri :

1986’da pazara girdiğinden beri tüketiciler tarafından sevilen ve lider yumuşatıcı markası Yumoş, adeta yumuşatıcıyla eş anlamlı hale gelmişti. 2021 yılında ise, ilk defa çamaşır bakım kategorisinde yeni bir segmente giriş yapacaktı. İş hedefi pazar payı kapmakken, iletişimle ilk hedef bilinirlik ve sonrasında da deneme yaratmaktı. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardı. Yumoş markası, çok sevilen Yumoş ayılarıyla yumuşatıcı kategorisinde marka bilinirliğinde lider markaydı. Bu yeni ürün lansmanı için yapılacak iletişimde, hem bu sevilen marka değerlerini korumamız hem de iletişimin yeni bir Yumoş yumuşatıcı serisi için değil de sıvı bakım deterjan serisi olduğunu net göstek ve ayrışma sağlama gerekiyordu. 

Bir diğer yandan, konu deterjan olunca tüketicilerin üründen performans beklentisi artıyordu. Yumoş markası olarak, bir süredir çamaşır bakımında farklılaşan yumuşatıcı serileriyle tüketiciyi de ikna ettiği uzmanlığın sıvı deterjan segmentine taşındığınıı iddialı bir şekilde ortaya koymak şarttı. Bu proje, ana lansman kampanyası ve Yumoş bina aktivasyonunun sonrasında, markanın bu yeni haberini tüketicilerle daha da etkileşime geçerek markayla keyifli vakit geçirecekleri bir projeyle daha da yaymaktı.

Yaratıcı strateji ve medya stratejisi: Ana kampanya lansmanı “Yumoş Deterjan Çok İyi Çıktı” çatısı ile gerçekleştirildi. Hemen arkasından da Nişantaşı’ndaki Yumoş binası adeta bir fenomene dönüştü. Bir sonraki adımda daha da interaktif bir projeye imza atmak istendik.  Kuşaktan ayrışmak ve çok sevilen Yumoş ayılarının popülaritesini daha da artırmak için standart bir altbant ya da advertorial kullanımı yerine etkileşimli bir kurgu çalışmaya karar verildi ve Yumoş Island oyunu yaratıldı. Böylece, izleyiciler reklam arasında tv'lerinin sesini kısıp telefonlarına gömülmek yerine oyunu oynayacaktı.

İnteraktif Taktikler: Önceden dijital mecralarda, uçakta adaya giden Yumoş ayılarıyla teaser duyurular yapıldı. İzleyicilerin Yumoş ayılaryla Survivor parkurlarında yarışabildiği “Yumoş Island” oyunu duyuruldu ve TV izleyicileri TV kumandalarıyla veya yumosisland.com üzerinden ister webden ister mobilden oyuna katılmaları için davet edildi. Yumoş Island oyununu oynayanlar bir yandan Survivor finaline gidebilme şansı için yarıştı. Bu sırada datalarını paylaştılar. Survivor iş birliğinin bir bacağı olarak da Yumoş ayıları Survivor oyunlarından birine sponsor oldu ve ödül oyunun sonunda kazanan ekip tertemiz nevresimler, mis gibi yeni yıkanmış giysilerle Yumoş villasında muhteşem bir gece yaşadı. Hatta villalarında geçirdikleri bu akşamda TV’den Yumoş Island oyununu oynamaları da kameralara yansıdı. Bu sayede Türkiye'de ilk defa hem Survivor yarışmacıları hem izleyiciler yarışma heyecanına katıldı. Oyunu normalde geçici bir süre erişilebilir olacak şekilde düşünülmüşken, yoğun istekler sonucu canlıda kalmaya devam etti.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=SZfNfxH0AO8&feature=youtu.be