03.02.2023

Dolaysız Markalar ve Sürdürülebilirlik

IAB’nin misyonu tüm dünyada dijital reklamcılık endüstrisinin sürdürülebilir ve sağlıklı gelişimine destek vermektedir. Bu bağlamda Amerika’da 6 senedir ezber bozan dolaysız markaların listesini yayınlıyor. Son yayınlanan listede hikayesi olan, veriyi iyi kullanarak çığır açan, 13 farklı sektörden 250 ürün, 100 hizmet markası bulunmakta. 

Dolaysız Markalar dijitalde doğmuş (dijital yerli) ve dikey ticaret yapan, markalaşma süreçlerini tamamlamış ve tüketicilerine aracılar üzerinden değil dolaysız olarak ulaşan markalardır. Dolaysız markalar dijitali kullanarak büyük ve geleneksel markalarla rekabet güçlerini eşitlemektedirler.

IAB olarak biz de Türkiye’nin Dolaysız Marka’larını açıklamak üzere çalışmalarımıza başladık. Yatırımcılara, genç girişimcilere ve reklamverenlere ilham vererek sektörümüzün sürdürülebilir büyümesine destek olmayı amaçlıyoruz. IAB olarak yapacağımız bu araştırmanın sonuçlarını yakın zamanda paylaşmayı planlıyoruz. 

Amerika’daki örneklere de baktığımızda dolaysız markaların sürdürülebilirlik ekseninde nerede konumlandıklarını daha da iyi anlayabiliriz. Örneğin by Humankind bambu fiberinden çözülür ambalaj üreterek tek kullanımlık plastik tüketimini azatmayı hedefleyen, yeniden doldurulabilir ürünler pazarlayan çevre dostu kişisel bakım şirketi. Aynı şekilde The Honest Company petrokimyasal ve sentetik koku içeren bebek ürünlere alternatif olarak kurulan bebekler ve bebekli aileler için çevre dostu ürünler üretiyor. Oley de işlem görmüş evcil hayvan mamalarına alternatif olarak çıkmış bir marka. 

Dolaysız markaların müşteriye ulaşmadaki sınırsız kişiselleştirme yöntemleri, sadakat programları, gerçek zamanlı etkileşim olanakları ve bütünsel bakış açıları onlara sürdürülebilir bir iş modeli sağlamaktadır. Günümüzde tüketici markasıyla doğal, şeffaf ve güvenilir bir ilişki içinde sürecin bir parçası olmak istiyor. Çevreye ve topluma duyarlı, geri dönüşüm, ileriye dönüşüm ve etik değerlere önem veren karbon nötr markalar bir adım öne çıkmakta. Artık insanı ve gezegeni yok sayan bir marka düşünemiyoruz. 

Konvansiyonel markaların dolaysız markalardan dolaysız markaların konvansiyonel markalardan öğrenecekleri çok şey var.

IAB olarak medya ve pazarlama endüstrilerinin dijital ekonomide gelişmelerini sağlamak ve dijital reklamcılık için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için çalışıyoruz ve faaliyetlerimizi bu misyonla sürdürüyoruz.

Rima Erdemir – IAB Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 128. sayısında yayımlanmıştır.