03.10.2023

Geliri Artırmak İçin En İyi 5 Yeniden Hedefleme Stratejisi

Yeniden hedefleme, kullanıcılarla yeniden bağlantı kurmak ve nihayetinde onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için en ideal yöntemlerden biri. Ancak, aynı kullanıcıların dikkatini çekmek için diğer işletmelerle rekabet ettiğinizi unutmayın. Yeniden hedefleme kampanyanızın başarısını en üst düzeye çıkarmak ve iş hedeflerinize ulaşmak için faydalanabileceğiniz 5 önemli yeniden hedefleme stratejisi bulunuyor.

En İyi Yeniden Hedefleme Stratejileri - Genel Kurallar

Neredeyse tüm dijital pazarlama stratejilerinde olduğu gibi yeniden hedeflemede de hedef kitleyi tanıyarak yola çıkmak gerekiyor. Yeniden hedeflemede hedef kitle için şöyle bir genel bir başlangıç yapmak mümkün:

  • Alıcılar (Buyers): Daha önce şirketinizden alışveriş yapmış kullanıcılar.
  • Alışveriş yapanlar (Shoppers): Sepetlerini dolduran ancak satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce sepeti terk edenler.
  • Ziyaretçiler (Visitors): Sitenizi yeni ziyaret etmiş ancak henüz herhangi bir işlem yapmamış olanlar.

Tüm bu hedef kitle gruplarını kapsayan bir yeniden hedefleme stratejisi benimseyerek dönüşüm fırsatlarınızı en üst düzeye çıkarabilir ve mümkün olduğunca geniş bir ağ oluşturabilirsiniz. Bu da daha geniş bir müşteri havuzu oluşturmanızı ve nihayetinde daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacak.

Her grubun veya yeniden hedefleme stratejisinin farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Farklı kullanıcı türlerine veya belirli ürün türlerine ulaşmak için kullanabileceğiniz beş yeniden hedefleme yaklaşımı bulunuyor.

1. Alıcılar: Beğeneceklerini bildiğiniz ürünleri gösterin

Alıcılar en kolay ulaşabileceğiniz hedeflerdir. Bunlar, siteniz üzerinden daha önce bir ürün satın almış kişilerdir. Markaya aşina oldukları, geçmişte markanızla iyi deneyimler yaşadıkları ve satın alma işlemi için daha az ikna edilmeye ihtiyaç duyacakları anlamına gelir. Alıcı odaklı yeniden hedefleme stratejileri genellikle müşterilere kişiselleştirilmiş ve alakalı içerik göstermeye odaklanır.

Kampanyanızı, müşterilere ilgilenebilecekleri ürünleri göstererek onları başka bir satın alma işlemi yapmaya teşvik edecek şekilde otomatik hale getirmeniz gerekir. Örneğin, yakın zamanda bir dalış bilgisayarı satın almış bir müşteriye dalgıçların ekipmanlarını tek seferde değil parça parça oluşturma eğiliminde olduğunu bildiğinizden, bu müşteriye dalışla ilgili diğer ürünleri uzun bir süre boyunca göstermek mantıklı olacaktır. Bunun gibi yeniden hedefleme stratejileri, mevcut müşterilerle yeniden bağlantı kurmanıza ve nihayetinde bu müşteriden elde edilen geliri ömür boyu artırmanıza yardımcı olacaktır.

2. Alışveriş Yapanlar: Satın almadan sepeti terk eden müşterileri yeniden hedefleyin

Mağazaya gelmiş, araştırmasını yapmış, bir şey satın almak üzere ürünü sepete eklemiş olan kullanıcıların yaklaşık yüzde 70'i satın alma işlemini tamamlamıyor. Alışveriş sepetinin sitede terk edilme nedenleri ve oranı farklılık gösterebilir. Ancak bir kez gerçekleştiğinde, bu kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmak için alışveriş sepetini terk eden kullanıcıları yeniden hedefleme stratejilerine başvurmanız gerekir.

Sepetlerini terk eden kullanıcılar için birkaç yaklaşım kullanabilirsiniz. Bilgileri elinizdeyse e-posta hatırlatıcıları veya anlık bildirimler gibi yeniden pazarlama stratejilerini uygulayabilirsiniz. Kaydolmamışlarsa, sepeti terk eden kullanıcılara düşündükleri ürünleri hatırlatan yeniden hedefleme reklamları gösteren bir yeniden hedefleme stratejisi uygulamanız gerekecektir.

Doğru şekilde uygulandığında, alışveriş sepetini terk eden kullanıcıları yeniden hedefleme stratejileri, alıcı havuzunuzu genişletmenin ve nihayetinde tamamlanan satın alma işlemlerinin sayısını artırarak daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacak basit yöntemdir.

3. Ziyaretçiler: Geri dönmelerini teşvik edecek yeniden hedefleme stratejileri uygulayın

Web sitesiyle bir dereceye kadar etkileşim kurmuş ancak henüz sepetlerine ürün eklemek veya dönüşüm sağlamak gibi anlamlı bir eylemde bulunmamış ziyaretçiler, dönüştürülmesi en zor grubu temsil eder. Buna rağmen yine de hedeflenmeye değerler. Genellikle çok sınırlı bilgiye sahip olursunuz ve ziyaretçilerle etkileşim kurmak için yeniden hedefleme stratejilerinden faydalanmanız gerekir.

Bu kullanıcılara sunacağınız reklamlar, web sitenizde en popüler olduğunu bildiğiniz tekliflere, veriye dayalı analizlerle tespit edilen önerilere veya markanızı satın alma işlemi için güvenilir ve emniyetli bir yer olarak göstermeye odaklanmalıdır. Ziyaretçilerin dönüşümü daha fazla zaman alabilir ama toplam trafiğin büyük bir bölümünü temsil ederler. Güvenilir yeniden hedefleme stratejileri geliştirirseniz, bunun genel geliriniz ve müşteri tabanınız üzerinde büyük bir etkisi olur.

4. Uygulamalar: Kullanıcıları uygulamanızla etkileşimde tutmak için yeniden hedefleyin

Müşterilerin ürünlerinizi bulabileceği tek yer web siteleri değildir. Uygulamalar her şirket için kârlı bir gelir kaynağı olabilir. Diğer taraftan önemli kayıp oranlarıyla da karşı karşıyadırlar. Bu duruma karşı, etkileşimi teşvik etmek için uygulama yeniden hedefleme stratejilerini kullanabilirsiniz. Yeniden hedefleme kullanan uygulamaların, kullanmayanlara kıyasla otuzuncu günde elde tutma oranı %70, on ikinci haftada ise %85 daha yüksektir.

Yaklaşımlarınızdan bazıları anlık bildirimler gibi yeniden pazarlama tekniklerini kullanmayı içerecektir. Fakat karışıma yeniden hedeflemeyi eklemek özellikle faydalı olacaktır. Kullanıcılara göz attıkları sırada uygulamanızı hatırlatmanıza ve tekrar kullanmaları için onları hafifçe yönlendirmenize yardım edecektir. Ancak aşırı kullanım kayıp oranınıza katkıda bulunabileceğinden anlık bildirimler konusunda dikkatli olmanız gerekecektir. Örnek olarak, yeniden hedefleme ile gelir hedeflerinin %105 oranında aşılması ve ödeme yapan oyunculardan elde edilen gelirin iki katından fazla artması verilebilir.

5. Yeniden hedefleme stratejilerinizi Derin Öğrenme Algoritmalarıyla güçlendirin

Hangi yeniden hedefleme stratejisini kullanıyor olursanız olun, tüm yeniden hedefleme kampanyalarımızın etkinliğini artırmak için Derin Öğrenme algoritmalarından faydalanabilirsiniz. Derin Öğrenme, yeniden hedefleme kampanyasını yürütme sürecini otomatikleştirmenize yardımcı olarak kampanyanın daha etkili olmasını sağlıyor. Algoritma, insan müdahalesine gerek kalmadan kampanyadan aldığı verilere dayanarak karmaşık gerçek zamanlı kararlar veriyor. Bu sayede reklamın gösterileceği kullanıcıyı ve reklamı gördüklerinde görecekleri reklam öğesini otomatik olarak seçerek reklam harcamalarınızın getirisini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Derin Öğrenme, tüm bunları geleneksel Makine Öğrenimi algoritmalarından çok daha etkili bir şekilde yapabiliyor.

Can Tunçer

RTB House Türkiye Ülke Müdürü