14.04.2023

IAB Amerika İnternet Reklam Gelirleri 2022 Raporunda Öne Çıkanlar

IAB Amerika İnternet Reklam Gelirleri 2022 Raporu'na göre dijital reklamcılık, dalgalanmalara rağmen 2022'de de çift haneli büyüme sağladı.

PwC tarafından yürütülen " IAB Amerika İnternet Reklam Gelirleri 2022 Raporu” 12 Nisan’da yayımlandı. Rapora göre, 2021'deki rekor büyümenin ardından internet reklamcılığı gelirinde yavaşlama olsa da 2022'de de çift haneli büyüme devam etti. Dijital reklam geliri ilk kez 200 milyar doları aştı.

İnternet reklam yatırımları 2022’de bir önceki yıla göre %10,8 artarak toplam 209,7 milyar $'a ulaştı. Birinci çeyrek %21.1 ile en yüksek büyümeyi görürken, ardından %11.8 ile ikinci çeyrek geldi ve yılın ilk yarısında reklam gelirleri ilk kez 100 milyar doları aştı. Gelirler üçüncü çeyrekte %8,4 ve dördüncü çeyrekte %4,4 oranında yavaşladı.

Raporda yer alan bazı önemli bulgular şöyle:

  • Alıcılar harcamalarını çeşitlendiriyor. Bu durumdan yararlananlar dijital video, dijital ses ve programatik oldu. 2022'de dijital video gelirleri 47,1 milyar doları, dijital ses gelirleri ise 5,9 milyar doları buldu. Programatik reklam gelirleri 10,4 milyar dolar arttı ve toplam rakam bir önceki yıla göre %10,5 artışla 109,4 milyar dolara yükseldi.
  • İlk 10 şirketin pazar payı düştü. 2016'dan bu yana ilk kez, ilk 10 şirketin reklam geliri payında düşüş görüldü ve bu, yayıncılar genelinde reklam gelirinin giderek demokratikleştiğini vurguladı.
  • Sosyal medya gelir artışı yavaşladı. 2022'nin ilk yarı gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,8 milyar dolar artarken ikinci yarı gelirleri bir önceki yıla göre 0,3 milyar dolar artarak 31,4 milyar dolara ulaştı. Apple’ın App Tracking Transparency (ATT) uygulamasının toplam geliri etkiledi.
  • Mobil reklam gelirleri bir önceki yıla göre %14,1 arttı. Gelirler 154,1 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Podcast gibi dijital ses formatlarının tüketimindeki sürekli artışın yanı sıra 5G'nin piyasaya sürülmesi ve bunun VR ve AR reklamcılık yetenekleri üzerindeki olumlu etkisi, mobil reklam gelirlerinin 2023’te de artırmaya devam edeceğini gösteriyor.
  • Search geliri yıllık bazda %7,8 arttı ancak satın almaların dijital video ve display’e kayması nedeniyle toplam pazar payı düşmeye devam ediyor.

IAB Amerika CEO'su David Cohen, 2021'deki benzeri görülmemiş büyümenin ardından 2022'de daha ılımlı bir yükseliş beklediklerini ancak ekonomik belirsizlik, jeopolitik huzursuzluk, değişen regülasyonlar ve hedefleme değişiklikleri gibi nedenlerle gelirin daha yavaş arttığını; gelecekte hala büyüme gördüğünü ancak bunu başarmanın daha zor ve muhtemelen alışılandan daha az olacağını ifade belirtiyor. 

Dijital reklamcılığı neler bekliyor?

Gizlilik ve düzenlemeler reklamcılığı değiştirecek

Dijital endüstride gizliliğin önemi hiç bu kadar net olmamıştı. Şirketlerin, bu yıl California, Virginia, Colorado, Connecticut ve Utah'ta eyalet düzeyinde yürürlüğe giren ve tüketicilerin verileriyle ilgili endişelerine göre uyarlanan en son düzenlemelere uyum sağlaması gerekiyor. Bu uyarlama, sektördeki yenilikler için bir katalizör haline geldi ve veriye dayalı reklamcılık ile kullanıcı gizliliğini dengeleyen yeni çözümlerin geliştirilmesine yol açtı.

Gelişmekte olan kanallar

Reklamcılık sektörü, birinci parti verilerinden yararlanılabilecek çözümlere doğru bir geçişe tanık oluyor. Bu, Connected TV (CTV) ve Perakende Medya ağlarındaki sürekli büyümeyle sonuçlandı çünkü bu kanallar reklamverenlere, belirli kitlelere amacına uygun ve ilgili reklamlarla ulaşma fırsatı sağlıyor.

"Premium"un yeniden tanımlanması

Bir zamanlar "premium" içerik, "Hollywood prodüksiyonu" değeri anlamına gelirken, artık izleyicinin gözünde her zamankinden daha fazlası demek. İzleyicinin dikkati, üretim değeri, formatı veya ekranı ne olursa olsun, belirli ilgi alanlarını karşılayabilecek içeriğe kayıyor ve içerik artık birçok kişi tarafından premium olarak görülüyor.

IAB Amerika CEO'su David Cohen’in deyişiyle, 2023 zorlu bir yıl olacağa benziyor. Artık, büyüme alanlarının nerede olacağını belirlemek, tüketiciyi takip etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ötesinde çözümler geliştirmek gerekiyor.

IAB Amerika İnternet Reklam Gelirleri 2022 Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Koçak

IAB, Üye İlişkileri ve İçerik Yöneticisi