01.06.2023

IAB Europe AdEx Benchmark 2022 Çalışması Dijital Reklamcılıktaki Güçlü Büyümeyi Gösteriyor.

Avrupa’da dijital reklam yatırımları %9,8 büyüyerek 86 Milyar Euro’ya ulaştı.  

23 Mayıs’ta Madrid’de düzenlenen Interact Konferası’nda IAB Europe AdEx Benchmark 2022 Raporu açıklandı. Rapora göre Avrupa'da dijital reklam harcamaları 2022 yılında %9,8 artarak 86 milyar Euro’ya ulaştı. 2021'deki yüksek artış sonrasında 2022’de pazara 7,7 milyar Euro eklendi.

2022 Dijital Reklam Yatırımları

Avrupa’da on yedi yıldan beri yapılmakta olan AdEx Benchmark çalışması, 2022 yılında 29 ülkeyi kapsadı. Enflasyonun etkisi raporun kapsadığı piyasalar arasında farklılık göstermekle birlikte, çalışma ilk kez yüksek enflasyon ortamında yapıldı.

Olgun bir pazar olarak nitelendirilen dijital reklam pazarı, diğer medya yatırımınlarının büyümesine oranla daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Medya yatırımları içerisindeki dijital pay da %70’e yakın çıktı.

Rapor, 2022 yılında Ukrayna hariç tüm pazarların büyüme kaydettiğini ortaya koydu. Geçen yıl olduğu gibi sırasıyla ilk üç pazar olan İngiltere, Almanya ve Fransa Avrupa'daki toplam dijital reklam harcamalarında %60’a yakın paya sahip. Türkiye dijital reklam yatırımları ile Avrupa’nın ilk 10 pazarı içerisinde yer alıyor ve Avrupa’nın en yüksek büyüme gösteren ülkesi.

Öte yandan enflasyonun etkisini hesaba katmak tabloyu değiştiriyor. Tüketici fiyat endeksine göre ayarlanmış tabloya bakıldığında aslında birçok pazarda küçülme olduğu anlaşılırken, enflasyona rağmen Türkiye pazarındaki büyüme göze çarpıyor.

2022 yılında da en güçlü büyüme Dijital Ses ve Video’da gerçekleşti. Dijital Ses %22,1 ile en yüksek büyüme oranına sahip. Çalışma, Video’nun ise %13,6 büyüme ile 18,4 milyar Euro’ya ulaştığını ve bu büyümenin esas olarak sosyal medya tarafından desteklendiğini gösteriyor. Video harici display ise %7 artış ile 24,5 milyar Euro’ya ulaştı. %7 ile Sosyal Medya büyümesi yavaşlarken, Arama Motoru makro ortam, e-ticaret ve perakedenin de sağladığı avantajlar ile %10,7 artışla 37,4 milyar Euro’ya ulaştı.

IAB Europe Baş Ekonomisti Daniel Knapp’a göre "Markalar, verimliliği artırmak için işlerini dijitalleştiriyor ve aynı şekilde reklam bütçelerini dijitale kaydırıyor. Bu nedenle, Avrupa'daki dijital reklamcılık, değişken makro ortama rağmen güçlü bir büyüme yaşadı. Çalışmanın sonuçları, ölçülebilirliği ve performansı nedeniyle gerileme döneminde markalar için dijitalin önemini pekiştiriyor.”

IAB Europe AdEx Benchmark 2022 Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

IAB Europe Basın Bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

Melike Kama

IAB Araştırma Yürütme Kurulu Üyesi / GroupM Digital Trading Director